Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 20.04.2021

Co jeść żeby schudnąć? Obalamy mity żywieniowe

Zazwyczaj wpisanie w wyszukiwarkę internetową pytań tj. Co jeść, aby schudnąć, czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa, czy powinniśmy wykluczyć jakieś produkty z naszego jadłospisu, skutkuje wieloma wątpliwościami ponieważ w sieci znajdujemy wiele sprzecznych informacji. Nie zawsze te, które znajdują się na pierwszych miejscach wyświetlonych przez wyszukiwarkę, są rzeczywiście wiarygodne. Jak nie dać się oszukać?

W naszym sposobie żywienia dużą rolę odgrywają kwestie kulturowe, religijne, to czy mieszkamy sami lub ile mamy lat. Niemniej jednak,  informacje na temat odpowiedniego odżywiania się lub diety często czerpiemy z internetu. Co więcej to, co kupujemy do jedzenia jest nierzadko podyktowane akcjami marketingowymi oraz reklamami. Nic zatem dziwnego, że powstało wiele mitów na temat tego, co powinniśmy jeść. Aby rozwiać wątpliwości słuchaczy, w Strefie Rodzica gościła dr Justyna Bylinowska, prowadząca i twórczyni portalu dla dietetyków Dietetycy.org.pl

Posłuchaj
115:31 20.04. Strefa rodzica. Dieta.mp3 Co jeść żeby schudnąć? Obalamy mity żywieniowe (Strefa rodzica/PRD)_20.04.2021.

 

Na wstępnie należy zaznaczyć, że nie istnieje dieta, dzięki której schudniemy bardzo szybko, a która jednocześnie będzie bezpieczna. Ponadto, chociaż efekty przy głodówkach restrykcyjnych będą natychmiastowe, stracone kilogramy wrócą podwójnie. Jak zatem powinna wyglądać dieta, aby można było schudnąć? – To nie w każdej diecie, tylko po prostu w diecie redukcyjnej. Tutaj musi zajść ujemny bilans energetyczny. Czyli musimy wydatkować więcej energii, niż jej dostarczamy do organizmu – odpowiedziała dr Bylinowska. Dużą uwagę powinniśmy przykładać również do spożywanych kalorii oraz wielkość porcji.

Zapewne wiele osób decyduje, aby proces redukcji masy wspomóc suplementami diety. Jednakże nie jest udowodnione naukowo, aby były one skuteczne. Co więcej, wspomagacze odchudzania można przyporządkować do 3 grup: te, które osłabiają łaknienie, wspomagają spalanie lub hamują absorpcje. Obiektem zainteresowań u osób, które chcą zmniejszyć swoja wagę mogą być również produkty, które w opisie mają słowo "light". Należy jednak pamiętać, że takie jedzenie będzie miało mniejszą kaloryczność w stosunku do jego oryginalnego odpowiednika. Tak więc nie oznacza to, że dany pokarm będzie odpowiednim elementem diety.   

Stosując dietę nie zapominajmy, aby była ona urozmaicona i dostosowana do potrzeb energetycznych danej osoby. W przygotowaniu odpowiedniej kuracji odchudzającej z pewnością pomoże dietetyk, jednakże trzeba udać się do specjalisty w tym zakresie. Jeśli po pewnym czasie od rozpoczęcia odchudzania waga przestanie zmniejszać się jak dotychczas, nie powinno to zniechęcać do kontynuowania diety. Jest to bowiem naturalny proces redukcji wagi.

Autorka audycji dr Joanna Neuhoff-Murawska zaprosiła do rozmowy dr Justynę Bylinowską, twórczynię portalu dla dietetyków Dietetycy.org.pl. Razem obalać będą mity żywieniowe.

Zapraszamy do "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom już dziś od 21.00 do 23.00.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Data emisji: 20.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Ida Nowakowska - autorka podcastów Strefa rodzica.JPG
Dziś premiera drugiego podcastu Idy Nowakowskiej "Strefa rodzica"

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych