Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 21.05.2021

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.

Pierwsze elementy edukacji filmowej pojawiają się w przedszkolach, kiedy dzieci udają się do kin lub pracują z filmem na zajęciach. Na późniejszych etapach dołączane są również informacje dotyczące wiedzy o tekście audiowizualnym, gdzie tłumaczy się np. czym jest scenariusz. Edukacja ta nie opiera się jednak tylko na przekazywaniu teoretycznych i praktycznych wiadomości z zakresu produkcji filmu. 

dzieci oglądanie telewizji uśmiech szczęście radość.jpg
Edukacja filmowa - skuteczne narzędzie dydaktyczne

Jak zaznaczyła Anna Równy, autorka "Niezbędnika filmowego" - W edukacji filmowej powtarzamy nauczycielom do upojenia, że film jest takim narzędziem otwierającym np. przy trudnych rozmowach wychowawczych i myślę, że to samo dotyczy rodziców. Jeśli chcemy zatem porozmawiać np. o stracie bliskiej osoby, nawiązanie do uczuć bohatera, który w filmie przechodzi przez podobną sytuację może stanowić wyjście do rozmowy z dzieckiem o tym, jak ono się czuje. Metoda ta może okazać się szczególnie przydatna w przypadku dzieci starszych, u których komunikacja bywa mniej otwarta. 

dziecko rodzic rozmowa 1200 free
Trudne rozmowy rodziców z dzieckiem

Argumentem, który również przemawia za ogromnym znaczeniem edukacji filmowej jest fakt, że obecne pokolenie łatwiej i szybciej odczytuje tekst jakim jest film. Jednakże w przypadku niektórych przedmiotów w szkole panuje deficyt materiałów wizualnych, które mogłyby stanowić dodatek edukacyjny. Zdarza się również, że nauczyciele nie zawsze wiedzą, jak skutecznie mogą się nimi posłużyć.  Z tego też powodu powstał darmowy poradnik zawierający pomysły jak wykorzystać na lekcjach krótkometrażowe filmy, które swoją treścią nawiązują do podstawy programowej. Przykładem może być produkcja, która porusza takie zagadnienia jak odporność czy wirusy. Oprócz filmu w materiałach znajdują się także proponowane tematy do rozmowy oraz zadania dla uczniów, jak np. tematyczna praca plastyczna. 

Posłuchaj
112:29 17.05. Strefa rodzica.mp3 Jak edukacja filmowa pomaga w trudnych rozmowach wychowawczych (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_17.05.2021.

Bez podstawowych narzędzi filmowych, języka filmu nie jesteśmy w ogóle w stanie funkcjonować w dzisiejszym świecie. Jeżeli chcemy być bardziej świadomi tego, co nam się serwuje, to po prostu powinniśmy to znać – dodała Katarzyna Ślesicka, kierowniczka działu edukacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Jak się jednak okazuje, wciąż wiele z nas ma trudności m.in. z prawidłowym selekcjonowaniem informacji. Pomóc w tym może uczestniczenie w warsztatach, gdzie dzieci mają szansę na poznanie mechanizmów tworzących dany obraz oraz np. zrozumienie roli montażu w celu uzyskania odpowiedniej treści. Co więcej, edukacja filmowa może odbywać się także w przestrzeni domowej, gdzie po wspólnym obejrzeniu filmu, rodzice mogą poddać go dalszej dyskusji z dzieckiem i przez to wytłumaczyć mu poruszone w nim zagadnienia. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński  
Gość: Anna Równy, autorka "Niezbędnika filmowego" oraz Katarzyna Ślesicka/Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych