Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 21.03.2022

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 

Ideą psychoterapii tańcem i ruchem jest to, że umysł i ciało tworzą całość. Dzięki niej pacjent może przedstawić siebie w inny sposób niż zazwyczaj. W tańcu dużą rolę odgrywa ekspresja, dlatego poprzez ruch możemy dotrzeć do wewnętrznych emocji, a ciało może posłużyć jako narzędzie do wyrażenia tego, co czujemy. - Chodzi to, żeby dotrzeć do czegoś, co było kiedyś – powiedziała Ada Kaczan. Taka forma terapii pozwala pacjentom na odkrycie kim oni są oraz co może powodować u nich np. poczucie stresu bądź lęku. Nawet jeśli uważamy, że pewien temat został przepracowany, może okazać się, że ciało wciąż o nim pamięta i informuje nas, że dana kwestia ciągle na nas negatywnie wpływa. 

Posłuchaj
109:09 21.05. Strefa rodzica - psychoterapia tańcem.mp3 Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_21.05.2021.

 

Sesje terapeutyczne mogą odbywać się w grupie lub pojedynczo. Jedno z pierwszych pytań terapeuty dotyczy tego, czy pacjent miał już doświadczenie z tańcem bądź ruchem. W trakcie rozmowy następuje próba wyrażenia słów i emocji poprzez ruch, do którego można wykorzystać m.in. piłkę. Nadanie jej tempa przerzucania lub przesuwania może obrazować np. wymianę zdań, których nie miało się szansy wypowiedzieć podczas rozmowy, która jest obecną przyczyną naszych negatywnych emocji. Tak więc psychoterapia tańcem i ruchem jest metaforą podróży w głąb siebie, a czasem także w przeszłość i polega na odkryciu emocji, które do tej pory tłumiliśmy lub których nie byliśmy świadomi. Pozwala ona zmniejszyć napięcia w ciele i odczuć większą harmonię.

shutterstock_taniec 1200.jpg
Psychoterapia tańcem w walce z problemami emocjonalnymi dzieci i dorosłych

Odzwierciedleniem naszej kondycji psychicznej może być np. samopoczucie czy sposób poruszania się. W psychoterapii tańcem i ruchem istotna jest pamięć ciała.  Jednak nie dotyczy ona jedynie wydarzeń nieprzyjemnych, gdyż w trudnych sytuacjach jesteśmy w stanie dzięki niej wrócić do chwil szczęśliwych i radosnych. Dodatkowo, zwiększenie swojej świadomości ciała może przełożyć się także na poprawę oddechu, którego prawidłowość jest pomocna w momentach stresowych.