Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 16.06.2021

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.

- Gorączka jest mechanizmem, który wspomaga zwalczyć infekcję i jest ona samo regulowana przez ośrodkowy układ nerwowy – zaznaczył dr Wojciech Feleszko. Jest to odpowiedź układu odpornościowego oraz sygnał dla organizmu, by zaczął zwalczać zakażenie. W podwyższonej temperaturze komórki immunologiczne są bardziej aktywne, dzięki czemu wirus namnaża się wolniej. 

Posłuchaj
51:57 8.06. Strefa rodzica 2.mp3 Gorączka u dzieci i niemowląt. Od czego zacząć? (Strefa rodzica/PRD)_8.06.2021.

 

W przypadku, gdy dziecko nie ma dodatkowych objawów, gorączka może być wynikiem zapalenia np. gardła. Można wtedy podać lek przeciwgorączkowy, a dodatkowo schłodzić organizm m.in. kładąc na kark dziecka zimny kompres. Jeśli gorączka będzie utrzymać się 7 dni lub dłużej warto wykonać podstawowe badania, takie jak morfologia. W zależności od organizmu, temperaturze mogą towarzyszyć drgawki gorączkowe. Sygnały alarmowe, które powinny zwrócić uwagę rodziców to utrata przytomności, zmiany na skórze, brak apetytu czy chęci picia, a także duszności.

Zmierzenie temperatury z czoła lub ucha nie zawsze daje wiarygodny wynik. Najlepszą metodą jest natomiast wykorzystanie pomiaru dokonanego w ustach. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: dr Wojciech Feleszko, pediatra
Data emisji: 8.06.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---