Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 02.08.2021

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z okulistą

Na przestrzeni lat zaczęliśmy coraz częściej korzystać z komputerów, tabletów i telefonów, co niekorzystnie wpłynęło na nasz wzrok. Efektem tego są suche, czerwone i zmęczone oczy oraz pogorszenie się widzenia. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że z powodu pandemii znaczna część naszego życia przeniosła się do internetu. W związku z tym, w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościem była okulistka, Bożena Grechuta, która opowiedziała, jak właściwie dbać o wzrok.

W szerokości geograficznej, w której leży Polska układ optyczny człowieka powinien być przyzwyczajony do radzenia sobie ze słońcem. Problemem jest natomiast światło słoneczne, które przekracza możliwości adaptacyjne. Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest korzystne, gdy przebywamy na bardzo nasłonecznionych terenach, różniących się od naszego naturalnego środowiska. Jednakże przy ich wyborze dobrze jest się kierować ich przeznaczeniem oraz informacją, czy szkła posiadają odpowiedni certyfikat. Oprócz tego, przed słońcem może chronić nas także czapka z daszkiem.

Jeśli np. letnie słońce jest dla naszych oczu zbyt dużym szokiem, może to oznaczać, że nasza ochrona filtracyjna siatkówki, której celem jest amortyzacja blasków słonecznych jest zbyt słaba. W sytuacji tej dobrze jest spożywać suplementy oraz odpowiednią ilość barwników, które budowałyby barwniki ochronne siatkówki. – Musimy spożywać kwasy omega-3. Musimy spożywać żółtka dobrych jaj. Musimy spożywać kolorowe warzywa i owoce, które później transformują w zdrowym organizmie i tworzą filtry – dodała Bożena Grechuta. Co więcej, naturalną ochronę oka może zapewnić również spożywanie m.in. szpinaku, marchewki czy jagód. 

Posłuchaj
59:40 2021_07_29 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 lipca godz. 21:00

Pierwsze badania wzroku nierzadko pojawiają się, kiedy dziecko chodzi do przedszkola lub szkoły i zgłasza problemy z czytaniem lub widzeniem z pewnej odległości. Uwagę rodzica powinno zwrócić także niewłaściwe ustawienie oczu dziecka. Jeśli jednak nic takiego nie ma miejsca, wizytę u okulisty dobrze jest również odbyć w przypadku, gdy jedno z rodziców ma wadę wzroku. Jako że pierwsze badanie okulistyczne może być dla malucha stresujące, korzystne jest, aby go do niego wcześniej przygotować. Można to robić np. oswajając dziecko z zasłanianiem oka poprzez zabawę w pirata. W momencie, gdy dziecko nie będzie się bało wizyty u okulisty, będzie można przejść do bardziej zaawansowanych badań, które uwzględniają obrazki czy cyferki. 

Posłuchaj
59:44 2021_07_29 22_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 lipca godz. 22:00

W dbaniu o wzrok istotne jest, aby zapewnić balans między byciem wewnątrz i na zewnątrz, gdzie człowiek może patrzeć na naturalne światło. Dla oka nie bez znaczenia jest także wilgotność powietrza. Z kolei rysowanie, prowadzenie linii czy inne prace z bliska korzystnie wpłyną na integrację sensoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową. Dobrze jest również dystansować dziecko od laptopów, telefonów i tabletów oraz zapewnić odpowiednie warunki do spania. Oznacza to ograniczenie w pełni ledowego światła czy innych lamp, a także spanie przy dobrze zasłoniętych oknach. Dodatkowo istotne jest również picie odpowiedniej ilości wody, co sprawi, że nasze oczy będą nawilżone oraz dbanie o ruch, dzięki czemu krew będzie dopompowywana do mózgu. Aby odciążyć wzrok możemy też nosić specjalne okulary dziurkowane. Z kolei cykle szybkiego mrugania rozluźnią mięśnie narządu wzroku. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Bożena Grechuta
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych