Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 17.01.2016

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
Posłuchaj
  • Czy Mieszko II słusznie jest uznawany za złego władcę? (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Czytaj także

Mieszko II koronuje się na króla Polski po śmierci Bolesława Chrobrego w 1025 roku. Ma wtedy 35 lat. - Pamiętajmy, że tradycja koronacji królewskiej była wtedy w Polsce bardzo świeża. Pierwszym władcą, który założył na głowę koronę królewską był chwilę przed śmiercią Bolesław Chrobry. Swoim posunięciem Mieszko II bardzo naraził się w Rzeszy niemieckiej. Wielu tamtejszych autorów pisała wprost, że jest to uzurpacja i nazywała go księciem - mówi dr Grzegorz Pac, mediewista.

W momencie objęcia władzy przez Mieszka II panowała trudna sytuacja międzynarodowa. - Badacze bardzo często zwracają uwagę na charakter wczesnego państwa piastowskiego. Było on zbudowane w ten sposób, że wokół władcy była zgromadzona pewna elita, która korzystała dzięki organizowaniu wypraw wojennych. Wydaje się, że pierwsze działania Mieszka II miały właśnie trochę taki charakter, że elita potrzebowała kolejnych zdobyczy. Załamanie się rządów Mieszka wynika raczej z tego, że jemu te działania wojenne za bardzo nie wychodziły - tłumaczy historyk.

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. rocznica Chrztu Polski

Kryzys wewnętrzny i kryzys na granicach (z zachodu atakuje cesarz Konrad II, od wschodu Jarosław Mądry) powodują, że w 1031 r. Mieszko II ucieka do Czech. Tam zostaje uwięziony i - według niektórych źródeł - pozbawiony męskości. Jak było naprawdę, co działo się w kraju po wyjeździe Mieszka II i co było powodem rozpadu jego małżeństwa z siostrzenicą cesarza Ottona III  Rychezą, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Grzegorz Pac (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 17.01.2016

Godzina emisji: 23.37

pg/bch