Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 24.05.2016

Z Albionu na Kresy, Brytyjczycy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej

- Brytyjczycy zaczęli odkrywać Rzeczpospolitą w XVI wieku, gdy w większym stopniu otworzyli się na środkową i wschodnią cześć Europy. Byli to najczęściej podróżnicy wyposażeni w zlecenia od swoich mocodawców - mówił w Jedynce Tomasz Jakub Kozłowski z Domu Spotkań z Historią.
Posłuchaj
  • Brytyjczycy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej (Świat Kresów/Jedynka)
Czytaj także

Gość Jedynki tłumaczył, że Wielka Brytania, która prowadziła globalną politykę, musiała posiadać odpowiednie informacje. Dbali o to jej władcy, zatrudniając rozmaitych podróżników, w tym szpiegów. Był jednak taki okres, gdy pojawili się u nas na wielką skalę przybysze z Wysp Brytyjskich, głównie ze Szkocji. - Niektórzy złośliwie nazywają ten czas "potopem szkockim" - powiedział Kozłowski. Około 30 tys. Szkotów osiedliło się wtedy na ziemiach polskich. - Na Kresy natomiast docierali jako zbrojni ludzie do bitki. Znakomita większość z nich wynajmowała się jako piechota. Polska szlachta nie chciała bowiem służyć w piechocie, wolała jeździć konno - przypomniał Tomasz Jakub Kozłowski.

Brytyjczycy ponownie pojawili się na Kresach w XIX wieku, gdy odkryto bogate pokłady ropy naftowej w Galicji wschodniej. Było to wtedy czwarte na świecie miejsce wydobycia tego surowca. Jakie wspomnienia z tego okresu pozostawili po sobie? O tym w nagraniu.

W audycji również rozmowa z udziałem Ewy Ziółkowskiej, wiceprzewodniczącej Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, oraz Romualda Mieczkowskiego, wileńskiego poety i publicysty o książce poświęconej pamięci polskich twórców działających na Kresach pt. "Śladem słów skrzydlatych".

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Tomasz Jakub Kozłowski (Dom Spotkań z Historia)

Data emisji: 21.05.2016

Godzina emisji: 18.12

tj/mg