Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 02.04.2016

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
Posłuchaj
  • Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr (Świat kresów/Jedynka)
Czytaj także

W 1656 roku Lwów był jednym z nielicznych miast wolnych od wojsk szwedzkich i moskiewskich. - W mieście, które przetrwało oblężenie, panował głód, ale przyjęto króla i jego dostojników - przypomina VII-wieczną sytuację Rzeczpospolitej ojciec Paweł Szpyrka. 1 kwietnia tamtego roku król Jan II Kazimierz Waza złożył śluby w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obierając Matkę Bożą za patronkę i królową Polski.

Władca nie tylko zapowiedział walkę z najeźdźcami aż do zwycięstwa, ale też obiecał, że poprawi sytuację chłopów i mieszczan. - To pierwszy tego typu moment w historii Europy - mówi dr Łaszewski. 

Komu jeszcze przypisuje się autorstwo tekstu ślubów lwowskich i w jaki sposób nawiązał do nich kardynał Stefan Wyszyński? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której odwiedzamy także trzy lwowskie katedry. 

***

Tytuł audycji: Na Kresach

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Wincenty Łaszewski (teolog, antropolog), o. Paweł Szpyrka (SJ)

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 18.11

asz