Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 06.08.2016

Ludwik Węgierski. Rządził Polską i krytykował polskie obyczaje

- Uczony, ale też bardzo skuteczny, jeśli chodzi o działania wojenne. Prowadził politykę rozsądnie, a w wielu momentach patronował przedsięwzięciom kulturalnym - opisywał Ludwika Węgierskiego Stanisław Rosik.
Posłuchaj
  • Prof. Stanisław Rosik o królu Polski Ludwiku Węgierskim (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Czytaj także

Syn króla Węgier Karola Roberta i Elżbiety Łokietkówny urodził się w 1320 roku. Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 roku był koronowany na króla Polski. Rządził Polską w wieku 44-56 lat. Zmarł w 1382 roku.

Był wykształcony, miał okazałą bibliotekę, ufundował uniwersytet w Peczu. Rządy nad Polską sprawował z Węgier przez namiestników, bo jakoby nie odpowiadało mu polskie powietrze.

Kronikarze podkreślają, że do wściekłości doprowadzały polskich wielmożów przytyki króla na temat jedzenia, zapachu kożuchów i obyczajów.

- Polskie elity mogły czuć się wyraźnie niedowartościowane - oceniał Stanisław Rosiak. - Niechęć króla do przebywania wśród własnych poddanych, wśród elit, to na pewno coś, co  nie przysparzało mu popularności - dodał nasz gość.

Ludwik Węgierski jako władca Węgier zyskał miano "Wielki". Dlaczego zatem czasy, kiedy sprawował władzę w Polsce, Janko z Czarnkowa tak scharakteryzował: "Za jego czasów nie było żadnej stałości w Królestwie Polskim ani żadnej sprawiedliwości"? Był przecież kontynuatorem polityki swego poprzednika Kazimierza Wielkiego. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji:"Polscy władcy i królowie"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Stanisław Rosik, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego

Data emisji: 7.08.2016

Godzina emisji: 15.10

ab/kd