Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 27.08.2016

Epoka Gierka. Co przyniosła Polakom?

"Pomożecie…"  - to pamiętne słowo padło podczas spotkania nowego I sekretarza PZPR Edwarda Gierka ze stoczniowcami w Gdańsku 25 stycznia 1971 roku. Spotkanie miało miejsce po tragicznych wydarzeniach na Wybrzeżu, proteście robotników spowodowanym drastycznymi podwyżkami cen.
Czytaj i słuchaj także >>
Kolejka po gazety PRL PAP 1200.jpg
Stosunki polsko-sowieckie za czasów Władysława Gomułki

To najsłynniejsze słowo-hasło PRL wypowiedziane przez człowieka, który z namaszczeniem Moskwy zastąpił Władysława Gomułkę. Czy porwał Polaków tak, jak jego poprzednik w październiku 1956 roku i dał nadzieję na inną, samodzielną Polskę podczas swoich rządów?

- Wiedziano, że jest dobrym gospodarzem Śląska, że żyje się tam lepiej niż w innych częściach kraju, że tam łatwiej dostać masło, że na święta dają trochę cytryn i pomarańczy, których w innych regionach w ogóle nie ma. Liczono, że może teraz będzie lepiej w całym kraju - wspomina prof. Andrzej Nowak.

Co oznaczała dla Polski epoka Gierka? Jak układały się stosunki polsko-sowieckie w dekadzie 1971-1980? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 27.08.2016

Godzina emisji: 15.10

gs/mc