Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 26.11.2016

Zbigniew Oleśnicki kontra Kazimierz Jagiellończyk. Starcie dwóch wizji średniowiecznej Polski

- Zbigniew Oleśnicki, to wybitna postać na skalę europejskiej historii. Jego pozycja na dworze Władysława Warneńczyka i w ostatnich latach panowania Władysława Jagiełły była pozycją, jaką zdobył sobie kardynał Richelieu na dworze Burbonów w XVII wieku. Właściwie był ważniejszy od króla - przypominał prof. Andrzej Nowak.
Posłuchaj
  • Zbigniew Oleśnicki kontra Kazimierz Jagiellończyk – czyli starcie dwóch wizji średniowiecznej Polski (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Jest nazywany szarą eminencją średniowiecznej Polski. Zbigniew Oleśnicki (1389-1455) - biskup krakowski w latach 1423-1455, następnie pierwszy kardynał narodowości polskiej, zaufany doradca Władysława II Jagiełły i Władysława III Warneńczyka. Jako jeden z nielicznych polityków miał precyzyjną koncepcję stworzenia z Polski mocarstwa. Jego polityczne plany, żeby Litwę wraz z Rusią inkorporować do Polski poróżniły go do końca życia z Kazimierzem Jagiellończykiem (1427-1492) - Wielkim Księciem Litewskim, królewiczem, który nie chciał być królem, a który nim zostawszy po roku 1447 wydarł Krzyżakom Pomorze Gdańskie.

Dlaczego Zbigniew Oleśnicki wstąpił do stanu duchownego? Jak rodzina pomogła mu w zdobyciu pozycji na dworze? Czy prawdą jest, że uratował życie króla Władysława Jagiełły w trakcie bitwy pod Grunwaldem? Co polska szlachta zawdzięcza biskupowi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 26.11.2016

Godzina emisji: 15.11

gs/mk