Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 27.11.2016

Najważniejsze pismo opozycji przedsierpniowej na Dolnym Śląsku

Co się dzieje, gdy polscy matematycy zabierają się do wojaczki? Łamią bolszewickie szyfry w 1920 roku albo rozpracowują sekret niemieckiej Enigmy. Kiedy wrocławscy matematycy i fizycy mieli już dość komunizmu, stworzyli najliczniejszą, najlepiej zorganizowaną i najmniej zinfiltrowaną organizację konspiracyjną w PRL - Solidarność Walczącą.
Posłuchaj
  • Biuletyn Dolnośląski, najważniejsze pismo opozycji przedsierpniowej na Dolnym Śląsku (Labirynt Historii/Jedynka)
Czytaj także

Ale zanim do tego doszło - w 1979 roku stworzyli - wydawany bez cenzury - "Biuletyn Dolnośląski”. Pierwszym redaktorem naczelnym "Biuletynu" był Jan Waszkiewicz, 35-letni doktor matematyki, adiunkt na Politechnice Wrocławskiej.

- Pismo powstało jako pismo klubu samoobrony społecznej we Wrocławiu i było biuletynem organizacji. Od początku miał to być miesięcznik i musiał być niezależny, to było jasne - tłumaczy Jan Waszkiewicz.

Przyjacielem Waszkiewicza był fizyk doktor Kornel Morawiecki, który także był pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. - Początek "Biuletynu" zrodził się w kręgach związanych pośrednio z Komitetem Obrony Robotników, ale gdzieś głębiej także z ruchem hipisowskim, kontrkulturowym - wspomina Kornel Morawiecki.

"Biuletyn Dolnośląski" miał być niezależny przede wszystkim od komunistycznych władz i od cenzury. 

Jaką rolę spełnił "Biuletyn" podczas strajków początku lat 80., jakie represje spadły na jego redaktorów, jak długo się ukazywał. O tym w nagraniu audycji.

W audycji wykorzystano materiały z archiwum Polskiego Radia oraz fragmenty książki Artura Adamskiego "Kornel. Wywiad z przewodniczącym Solidarności Kornelem Morawieckim”.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 27.11.2016

Godzina emisji: 14.09

ab/kul