Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 01.06.2017

Wołyń, akcja "Wisła" - długie cienie w historii polsko-ukraińskiej

- Akcja "Wisła" nie była na pewno czystką etniczną, bo w tamtym okresie, poza drobnymi incydentami, nie przeprowadzano rozstrzelań - mówi dr Andrzej Zapałowski, politolog.

W ostatni wtorek maja obchodziliśmy Europejski Dzień Sąsiada. To święto skłania do zastanowienia się nad stosunkami z naszym wschodnim sąsiadem - Ukrainą. Dość często podnoszonym tematem w tym kontekście jest akcja "Wisła", do której doszło 70 lat temu. Przymusowa akcja wysiedlenia ludności pochodzenia ukraińskiego z terenów Polski wschodniej do dzisiaj kładzie się cieniem na naszych stosunkach i jest tematem gorących sporów.

Gość Jedynki przyznaje, że Operacja "Wisła" miała być sposobem na zwalczenie podziemia ukraińskiego. Metody jej przeprowadzenia do dziś są kwestią dyskusyjną w środowisku historyków i specjalistów od wojskowości. W czasie akcji, trwającej od kwietnia od lipca 1947 roku, śmierć poniosło ok. 25 osób, które zmarły w transportach z przyczyn naturalnych, co przypomina gość Jana Pospieszalskiego.

- Moim zdaniem, akcja "Wisła" była najłatwiejszym sposobem zaprzestania mordów. Na terenach wielu gmin w latach 1944-1947 państwo polskie nie sprawowało realnej władzy, a UPA dokonywało napadów, podpaleń i grabieży - opowiada historyk.

O wspólnej, trudnej przeszłości Polski i Ukrainy mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: dr Andrzej Zapałowski (politolog i historyk z Przemyśla, wykłada na Uniwersytecie w Rzeszowie)

Daty emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 23.06

sm/zi