Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 27.04.2017

Jasna Góra. Od kaplicy do narodowego sanktuarium

Ponad 600 lat temu na okazałym wzgórzu ojcowie paulini wybudowali kaplicę, aby umieścić tam swój skarb - ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku, którą w 1384 roku przekazał mnichom książę Władysław Opolczyk.
Posłuchaj
  • Ojciec Mariusz Tabulski o historii sanktuarium na Jasnej Górze (Noc Polaków rozmowy/Jedynka)
Czytaj także

Obraz namalowany na trzech zespolonych deskach lipowych przybył na ziemie polskie z Rusi Kijowskiej. Układ ikony to hodegetria – jedno z najstarszych, przyjętych za obowiązuje, w sztuce bizantyjskiej przedstawień Matki Bożej. - Ten wizerunek Maryi był w swoim czasie podawany jako klasyczny wzór ikony Matki Bożej. Również jak chodzi o przekaz: Maryja jako ta, która wskazuje na Jezusa, a Jezus jako nauczyciel - tłumaczy ojciec Mariusz Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Niespodziewanie szybko po przekazaniu jasnogórskim mnichom ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku okazało się, że przed obraz przybywają coraz większe rzesze pielgrzymów.

Jak to się stało, że skromna kaplica zmieniła się w narodowe sanktuarium? Jakie skarby i pamiątki zgromadzone są w skarbcu jasnogórskim oraz jakie cuda wydarzyły się przed obrazem Czarnej Madonny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: o. Mariusz Tabulski (definitor generalny zakonu paulinów na Jasnej Górze)

Daty emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 23.11

pg/