Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 18.06.2017

35 lat temu powstała Solidarność Walcząca

Na jej czele stanął Kornel Morawiecki, działacz Solidarności, doktor fizyki, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.

Jesienią 1981 roku w ramach Zarządu Regionu Dolnośląskiego odpowiadał za poligrafię i wydawał niepodległościowy miesięcznik "Biuletyn Dolnośląski". Równocześnie władze "Solidarności", zdecydowały, by przygotowywać się na stan wyjątkowy i nieuchronną konfrontację z władzami komunistycznymi. Sam od kilku tygodni na wszelki wypadek gromadził poza oficjalnym biurem "Solidarności" – w mieszkaniach znajomych i przyjaciół - papier i sprzęt poligraficzny.

czytaj więcej
kornel morawiecki 1200 pap.jpg
"Ludzie z SW" - reportaż Magdy Skawińskiej

Jednak gdy 13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny, a legalna działalność "Solidarności" została zawieszona, niemal dla wszystkich było to kompletne zaskoczenie. 

We Wrocławiu aresztowania uniknęli najważniejsi przywódcy regionu Solidarności Władysław Frasyniuk, Piotr Bednarz, Józef Pinior i Kornel Morawiecki, którzy utworzyli Regionalny Komitet Strajkowy czyli RKS.

Celem Frasyniuka było doprowadzenie do strajku generalnego. Podejmował ryzykowne wypady, aby spotykać się z działaczami podziemnych komisji "Solidarności" w dużych zakładach pracy. Morawiecki był temu przeciwny. Uważał, że trzeba postawić na budowę niewielkich, ścisłe zakonspirowanych struktur.

W audycji porozmawiamy o losach Solidarności Walczącej i jej zmaganiach z władzami PRL. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 18.06.2017

Godzina emisji: 14.09

zi