Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Apolonia Cichocka 09.09.2017

Śladami suwerenności Polski

Zgodnie z konwencją z Montevideo z 1933 roku, by państwo mogło zaistnieć, konieczne są: terytorium, ludność, władza zwierzchnia oraz utrzymanie relacji z innymi państwami. W takim rozumieniu komunistyczna Polska była niepodległa.

Zdaniem Ludwika Ehrlicha, zmarłego w 1968 r. wybitnego polskiego prawnika, suwerenność to: "samowładność, czyli prawna niezależność od jakichkolwiek czynników zewnętrznych" oraz "całowładność, czyli kompetencja normowania wszystkich stosunków wewnątrz państwa". 

Suwerenność jest często mylona z niepodległością. Zgodnie z konwencją z Montevideo z 1933 roku, by państwo mogło zaistnieć, konieczne są: terytorium, ludność, władza zwierzchnia oraz utrzymanie relacji z innymi państwami. W takim rozumieniu np. komunistyczna Polska była niepodległa.

Od września cykl "Historia żywa" poświęcony jest zbliżającej się setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do naszych wielowiekowych dziejów, podążając śladami wydarzeń, które budowały suwerenność i które doprowadziły do jej utraty.

W jaki sposób idea opisana wiele wieków później przez prof. Erlicha była realizowana w X wieku? Jakie nauki wynikły z tego na przyszłość? Jaki mogły mieć wpływ na odrodzenie Polski po 1918 roku?

Gościem audycji był prof. Andrzej Nowak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Goście: prof. Andrzej Nowak

Data emisji: 9.09.2017

Godzina emisji: 14.10

ac/mg