Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 25.11.2017

Jak rodziła się demokracja szlachecka

Koszyce 1374, Czerwińsk 1422, Warta 1423, Jedlnia, Kraków lata 1430-33, Cerekwica i Nieszawa 1454, Piotrków 1496, Mielnik 1501. Z tymi miastami związane są przywileje szlacheckie nadawane przez władców.
Posłuchaj
  • Jak rodziła się demokracja szlachecka (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Owe przywileje stały się podstawą wzrostu znaczenia Sejmu i Sejmików, czyli miejsc, gdzie spotykała się szlachta i walczyła o rozszerzenie swoich praw, ale i debatowała o losach państwa. Dlaczego wtedy i w tych miastach rodziły się nowe filary suwerenności Polski, czyli demokracja szlachecka i parlamentaryzm?

Cykl "Historia żywa" poświęcony jest setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku. Odwołujemy się do czasów minionych, przypominając wydarzenia i ich głównych bohaterów budujących niepodległość i suwerenność Polski lub prowadzących do ich utraty.

Naszym gościem był prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 14.08

kh