Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 03.12.2017

Zesłanie na Syberię ukształtowało Józefa Piłsudskiego

1 maja 1897 roku 19-letni Józef Klemens Piłsudski, zwany przez najbliższych Ziukiem, został skazany na zesłanie w głąb Rosji. Brutalnie pobity przez carskich żandarmów, stracił dwa przednie zęby i do końca życia ukrywał ten uszczerbek pod gęstymi, długimi wąsami.
Posłuchaj
  • Jaki był marszałek Piłsudski i co go ukształtowało? (Labirynt historii/Jedynka)
Czytaj także

Ziuk, Dziadek, Komendant, Naczelnik, a wreszcie pan Marszałek Piłsudski. Jedna z najważniejszych postaci współczesnej historii Polski. Człowiek-legenda. W audycji "Labirynt historii" mówimy, jaki był i co go ukształtowało.

Przeszedł zesłanie na Syberię, po którym napisał, że nieważne, czy Rosjanin będzie czerwony czy biały. Żaden nie pogodzi sie z niepodległościa Polski. Uciekał z carskich więzień, był terrorystą, miał kontakty z wywiadem austriackim, czego się nie wypierał, dla przeciwników politycznych utworzył więzienie w Berezie Kartuskiej, dowodził wreszcie zamachem majowym w 1926 roku.

Ale stworzył Związek Strzelecki, a później Legiony, wydatnie przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, pokonał bolszewików i zapewnił odrodzonemu państwu spokój na 20 lat.

Nie sposób dziś wyobrazić sobie historii Polski bez marszałka Piłsudskiego. Kto wie? Może w ogóle nie moglibyśmy dziś o niej wspominać, gdyby nie jego dokonania? I nawet pomimo wielu przywar, nie do końca akceptowalnych posunięć, nie sposób nie zgodzić się, że, kto jak kto, ale Dziadek, Ziuk, Marszałek i Komendant - Józef Piłsudski, w sercach większości Polaków zajmuje jedno z najważniejszych miejsc w patriotycznej hierarchii.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk), prof. Grzegorz Nowik (historyk), prof. Tomasz Schramm (historyk), prof. Andrzej Chwalba (historyk), prof. Wiesław Wysocki (historyk)

Data emisji: 3.12.2017

Godzina emisji: 14.09

ag/kd