Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 13.03.2018

Edward Rydz-Śmigły. Utalentowany artysta, którego zapamiętaliśmy jako polityka

Wojskowy, polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej 1939 roku, formalnie przez 17 dni "następca prezydenta RP na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju".
Posłuchaj
  • Historia Edwarda Rydza-Śmigłego (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Edward Rydz-Śmigły (1886-1941) był rysownikiem i karykaturzystą, studentem Leona Wyczółkowskiego w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który bardzo chętnie malował sceny z powstania styczniowego. Drugim Arturem Grottgerem jednak nie został, bo w 1908 roku porzucił sztukę dla polityki.

Co sprawiło, że ten 22-letni dobrze zapowiadający się artysta rzucił się w wir politycznej działalności? - Takie czasy - podkreślił w audycji "Ludzie niepodległości" historyk prof. Andrzej Chojnowski. - W jego wyborze nie ma niczego nadzwyczajnego - dodał.

W 1908 roku Edward Rydz wstępuje do Związku Walki Czynnej, później wchodzi do Związku Strzeleckiego, gdzie przechodzi kursy wojskowe. - Okazał się człowiekiem utalentowanym - wskazał gość Jedynki. - To z tych czasów pochodzi pseudonim Śmigły. Śmigły, czyli zrywny - przypomniał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można się dowiedzieć, co się później działo z Edwardem Rydzem-Śmigłym.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Chojnowski (historyk)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 21.10

kk/kh