Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.05.2018

Od "Wieńca" i "Pszczółki" do Polskiego Stronnictwa Ludowego

"Chłopi bali się Polski niesłychanie, wierząc, że z jej powrotem przyjdzie na pewno pańszczyzna i najgorsza szlachecka niewola" - czytamy we wspomnieniach Wincentego Witosa. 
Posłuchaj
  • Czy chłopi chcieli czy nie chcieli niepodległej Polski? (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

"Powstania uważali za jakąś potworną zbrodnię, której nawet nie umieli nazwać ani określić, a powstańców za dzikich, pomylonych zbrodniarzy, będących plagą ludności i nieszczęściem dla chłopów".

To opinia legendy polskiego ruchu ludowego (rocznik 1874) odnosząca się do okresu jego dzieciństwa. Jednak to ten czas, kiedy powoli ziszczało się marzenie organizatorów różnych zrywów niepodległościowych, aby włączyć mieszkańców wsi do walki o Polskę.

Dlaczego najpierw w Galicji rodzili się z chłopów Polacy? Tam w 1875 ksiądz Stanisław Stojałowski rozpoczął wydawanie dwóch ludowo-kościelnych gazetek "Wieniec" i "Pszczółka", a w 1895 roku utworzono Stronnictwo Ludowe, które w 1903 roku zmieniło nazwę na Polskie Stronnictwo Ludowe.

Więcej na ten temat w rozmowie z naszym gościem, profesorem Andrzejem Nowakiem. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 26.05.2018

Godzina emisji: 14.09

ag/abi