Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.07.2019

"Przystanek Historia" o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Tematem głównym pierwszej audycji było 100-lecie Konferencji wersalskiej przypomnianej przez IPN w wystawie "…Będzie wielka, albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921".

Po odzyskaniu niepodległości nadszedł czas trudnych decyzji i próby dla narodu polskiego. Walka toczyła się nie tylko o kształt konkretnej granicy czy przynależność danego regionu, ale przede wszystkim o ducha polskiej państwowości.

Prof. Włodzimierz Suleja zwraca uwagę, że Polski by nie było, gdyby nie wysiłek własny i trzeba to mocno eksponować. - Traktat wersalski porządkował relacje zwycięskich państw Ententy z Niemcami - mówi historyk. Natomiast w przypadku Wielkopolski sankcjonował stan już istniejący, nie przesądzał, co się stanie na Śląsku, gdzie doszło do trzech powstań, nie przesądzał co będzie w odniesieniu do Warmii, Mazur i Powiśla. - Tak naprawdę dzięki Wersalowi dostaliśmy Pomorze i ten skrawek Wybrzeża bez Gdańska - mówi profesor.

Włodzimierz Suleja podkreśla, że Polska miała tylko jednego sojusznika Francję i to tylko w odniesieniu do Niemiec. Bo w przypadku innych konfliktów Francuzi popierali Czechów, a nawet Rosjan, bo mieli nadzieję na restytucję Rosji carskiej.

O walce Polaków o odzyskanie niepodległości mówi film animowany "Niezwyciężeni". - To drugi projekt w tej samej konwencji. Pierwszy film o tym samym tytule opowiada o odzyskaniu wolności w latach 1939-89 - mówi Tomasz Sikorski. Ten pierwszy odniósł sukces i do dnia dzisiejszego ma cztery miliony wyświetleń. Animowana konwencja ma pomóc w dotarciu z treściami do młodzieży.

Z kolei 11 lipca przypada 76 rocznica zbrodni wołyńskiej. Opowiadamy o ciekawym projekcie, w który zaangażowana jest młodzież z Lublina porządkująca na Ukrainie miejsca związane z tą tragiczną historią.

Polecamy także interesującą książkę Małgorzaty Winkler-Pogody „Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską-Wardęcką" o Emilu Barchańskim najmłodszej ofierze stanu wojennego". Równiez informujemy o najciekawszych wydarzeniach, w tym o wystawie "Dzieje 2 Korpusu...inaczej!". Wystawa przedstawia karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. 

Nowy cyklu "Przystanek Historia" realizowanego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Audycje będą się ukazywać na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w środy, do grudnia br. i poświęcone będą ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

Każda audycja będzie miała formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.

***

Tytuł audycji: "Przystanek historia"

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Włodzimierz Suleja (dyrektor Biura Badań Historycznych IPN), Tomasz Sikorski (Biura Edukacji Narodowej IPN), dr Leon Popek (Naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN)

Materiał reporterski: Justyna Majchrzak, Dorota Truszczak

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 19.07

ag