Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 03.01.2023

Powstanie Kościuszkowskie i III rozbiór Polski

Nadworny poeta carycy Katarzyny II Wasilij Pietrow uczcił II rozbiór Polski z jesieni 1793 roku, tym razem tylko z udziałem Prus, specjalnym poematem zatytułowanym "Z okazji przyłączenia polskich prowincji". Natomiast imperatorowa uzasadniała wobec świata kolejny rozbiór Rzeczypospolitej tym, iż Polska to drugie obok Francji gniazdo rewolucyjne w Europie. 
Posłuchaj
  • Powstanie Kościuszkowskie i III rozbiór Polski (Historia żywa/Jedynka)

Źródło: Polskie Radio/YouTube

Tymczasem zwolennicy obalonej Konstytucji 3 Maja, znalazłszy się na emigracji w Lipsku i Dreźnie, przygotowywali odwet przeciwko Rosji i Prusom. Powstanie, którym była Insurekcja Kościuszkowska. Jak zapisali w akcie insurekcji ogłoszonym przez Tadeusza Kościuszkę 24 marca 1794 roku w Krakowie - "dla ugruntowania wolności i niepodległości Rzeczypospolitej".

- Powstanie Kościuszkowskie było skutkiem działania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odpowiedź na kapitulację, jakiej dopuścił się król z chwilą przystąpienia do Targowicy - mówi w audycji "Historia żywa" historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowak. - Chęć nie tyle pomszczenia czy odwetu, ale odwojowania tego, co zostało stracone w 1792 roku - dodaje.  

Czytaj więcej: Król przystępuje do Targowicy

- To powstanie nie wybuchło z dnia na dzień, czy w wyniku jakiegoś impulsu, ale jako przygotowywana od kilkunastu miesięcy próba wznowienia walki o niepodległość - mówi prof. Nowak. 

Posłuchaj
39:54 2023_01_02 21_06_43_PR1_Historia_Zywa.mp3 Powstanie Kościuszkowskie i III rozbiór Polski (Historia żywa/Jedynka)

Symbolem powstańczego zrywu w ramach Insurekcji Kościuszkowskiej, który ogarnął niemal całą Rzeczpospolitą i przez którego szeregi w ciągu ośmiu miesięcy przewinęło się blisko 150 tys. ludzi, jest nie tylko jego naczelnik - Tadeusz Kościuszko, ale także: chłop Bartos Głowacki, Żyd Berek Joselewicz i szewc warszawski Jan Kiliński. Jest też kwietniowa victoria Polaków pod Racławicami, ale i październikowa klęska Kościuszki pod Maciejowicami, czy listopadowa rzeź ludności Pragi, przedmieść Warszawy dokonana przez rosyjskie oddziały Aleksandra Suworowa.

- Jeszcze do końca lata 1794 roku wydawało się, że los powstania nie jest przesądzony - zaznacza rozmówca Doroty Truszczak i dodaje, że momentem zwrotnym była bitwa pod Maciejowicami. - Powstanie utraciło swojego dowódcę i utraciło zarazem zdolność inicjatywy strategicznej wraz z decydującą przegraną głównych sił, którymi dowodził Kościuszko - dodaje.

Finałem tej polskiej rewolucji, brutalnie stłumionej przez wojska zaborców, był III rozbiór Polski 16 listopada 1794 roku, do którego dołączyła też Austria. Rzeczpospolita przestała istnieć.

- Rozbiór był nie do odwrócenia, ponieważ nie było zainteresowanych mocarstw, które by się przeciwstawiły temu bezprzykładnemu aktowi przemocy przez trzy mocarstwa na istniejącym do tej pory państwie - mówi prof. Andrzej Nowak. 

Jak zaznacza historyk, kluczowa decyzja pozostawała w rękach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. - Po dokonanym rozbiorze (...) król załamuje się psychicznie i podpisuje ten jeden akt, którego żaden historyk nie może usprawiedliwić, żaden obrońca Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli akt abdykacji. Nie było już Sejmu i tylko król miał w swoim ręku uprawomocnienie aktu rozbiorów. Akt abdykacji 25 listopada jest jedynym niewybaczalnym posunięciem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wraz z abdykacją, królestwo polskie przestawało istnieć - podkreśla. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 2.01.2022 

Godzina emisji: 21.06

kh