Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 27.08.2015

Stają zakłady Śląska. "Strajk zintegrował Jastrzębie"

- Do pracy przyjechali tu ludzie z całej Polski, mieli więc bardzo małą szansę, by się zintegrować. A strajk spowodował, że Jastrzębie stało się jedną społecznością - wspomina jego uczestnik Grzegorz Stawski.

Strajk w Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju rozpoczął się 28 sierpnia 1980. Następnego dnia stanął zakład zatrudniający kilkadziesiąt tysięcy osób - Huta Katowice, a później Zakład nr 2 Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Tychach.

- Gdy zastrajkowały te zakłady pracy i gdy pociągnęły za sobą następne, władza stanęła przed naprawdę dużym problemem - mówi Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Do tej pory bowiem niezadowolenie śląskich pracowników starano się wyciszać, by utrzymać obraz uprzemysłowionego ośrodka Polski, który wciąż pracuje.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Wyjątkowość sierpniowych wydarzeń potęguje fakt, że do strajku przystąpili nie tyle działacze opozycji, a zwykli ludzie, którzy - jak wspomina Karol Modzelewski - "żyli z przygiętym karkiem". W sierpniu 1980 dokonał się przewrót, a znaczącą rolę w nim odegrali też m.in. taksówkarze i rolnicy...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 27.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

asz/tj