Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.05.2013

"Naprawić" dziecko? Lepiej uczyć świata emocji

- Rodzice uważają, że nie mają sobie nic do zarzucenia, nie chcą nic zmieniać. Natomiast, na skutek interwencji szkolnego pedagoga, straży miejskiej czy policji, przyprowadzają dziecko do psychoterapeuty, by je "naprawić" - mówi Bernard Dawicki, terapeuta zaangażowany w projekt Profilaktyka problemowa.
(zdjęcie ilustracyjne)(zdjęcie ilustracyjne)Glow Images/East News

Wśród legnickich gimnazjalistów i licealistów przeprowadzono badania sprawdzające jak radzą sobie ze stresem. Magdalena Zaczyńska z Centrum Terapii Uzależnień, koordynatorka projektu Profilaktyka problemowa przyznaje, że wyniki są bardzo niepokojące. - Inicjacja w różnych dzidzinach następuje bardzo wcześnie, bo w wieku 14 lat. Oznacza to, że te dzieci mają już za sobą pierwszy kontakt z papierosami, alkoholem, narkotykami i pierwszy stosunek seksualny. I są to zachowania powtarzane - wyjaśnia.

Bernard Dawicki, specjalista psychoterapii uzależnień, uważa że wynika to z faktu rosnącego osamotnienia młodzieży. - Rodzice uważają, że nie mają sobie nic do zarzucenia, nie chcą nic zmieniać. Natomiast, na skutek interwencji szkolnego pedagoga, straży miejskiej czy policji, przyprowadzają dziecko do psychoterapeuty, by je "naprawić" - mówi.

Jego zdaniem coraz mniej mamy kontakt z własnymi uczuciami, wiele spraw załatwiamy przez internet nie mamy więc się gdzie nauczyć reakcji i relacji, radzenia sobie z emocjami, rozwiązywania problemów. - Gdy przychodzą stres i trudne sytuacje łatwiej jest sięgnąć po używkę.

Na podstawie przeprowadzonych w Legnicy badań powstaje program, który ma uczyć dzieci i młodzież radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zaangażowały się w niego organizacje trzeciego sektora, ludzie teatru. Marzeniem twórców Profilaktyki problemowej jest wprowadzenie programu do wszystkich polskich szkół jako obowiązkowy trening umiejętności społecznych.

Szczegółowe wyniki badań i informacje o działaniach w ramach projektu mozna znaleźć na stronie www.problemowa.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Andrzeja Andrzejewskiego.