Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 24.02.2021

Czym różni się harcerz od skauta

Wszyscy wiedzą co znaczy "mieć brata". Jeśli go mamy, to znaczy, że za zwyczaj z nim mieszkamy dopóki nie dorośnie. I czasami my denerwujemy się na niego, czasem on na nas, ale przecież tak naprawdę to się nawzajem kochamy. Mówi się też czasem o "bratniej duszy". Taką "bratnią duszą" dla Ani Shirley, bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery, była jej przyjaciółka Diana. Bratnią duszą jest zazwyczaj bardzo bliski przyjaciel, ktoś, kto rozumie nas bez słów.

Dzień Myśli Braterskiej, obchodzony co roku 22 lutego, to wielkie święto harcerzy. Wymyślili, że obchodzić go będą właśnie tego dnia, bo 22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella.

Lew i Królik postanowili o harcerstwie porozmawiać. O tym, czym właściwie harcerstwo jest opowiedziała im Martyna Kowacka - rzecznik Związku Harcerstwa Polskiego. Jak sama mówi - harcerstwo to wielka przygoda, można tam robić wiele wspaniałych rzeczy, dużo się nauczyć i nie trzeba być wcale maluchem, żeby do harcerstwa się zapisać.

Posłuchaj
59:23 2021_02_22 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 22 lutego godz. 18:00

 
Po co harcerzowi chusta w mundurze, jakie harcerz ma umiejętności, czym się różni od skauta, kim jest zuch i kiedy można nim zostać? Posłuchajcie.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Martyna Kowacka - ZHP
Data emisji: 19.02.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!