Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agnieszka Paciorek 18.05.2011

Słuch, mowa i wzrok pod kontrolą naszych naukowców

W Polsce powstało urządzenie, która pozwala wcześnie zdiagnozować nawet poważne problemy ze słuchem, wzrokiem oraz wymową i daje szansę na szybkie podjęcie leczenia.
Słuch, mowa i wzrok pod kontrolą naszych naukowcówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Rozmowa z prof. Henrykiem Skarżyńskim i Marcinem Kopaczewskim
Czytaj także

– W populacji dzieci siedmioletnich, które zbadaliśmy, znajdujemy już symptomy świadczące o tym, że w wieku pięćdziesięciu lat będą miały one słuch dzisiejszych siedemdziesięciolatków – ubolewa prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Wraz z Marcinem Kopaczewskim gościł on w studiu Czwórki, gdzie opowiadał o interaktywnej platformie badań zmysłów, która pozwala szybko i łatwo diagnozować problemy ze słuchem, wzrokiem oraz wymową, co w konsekwencji daje szansę dzieciom na szybkie podjęcie leczenia.

Jak przekonują goście "Czwartego wymiaru", to narzędzie wyszło naprzeciw autentycznemu zapotrzebowaniu społecznemu. – Do kosztów związanych z wszechstronnym rozwojem można zaliczyć stopniowe pogarszanie się słuchu – zwraca uwagę prof. Skarżyński. Platforma pozwala w bardzo szybkim czasie zebrać wyniki badań z całej Polski i poddać je wszechstronnej analizie.

W skład platformy wchodzą centralny system informatyczny, komputery typu netbook wyposażone w przyciski i słuchawki audiometryczne. Wszystko to komunikuje się ze sobą za pomocą Internetu. W urządzeniu znajduje się specjalne oprogramowanie umożliwiające wykonanie badań przesiewowych słuchu, mowy, wzroku.

Goście Czwórki tłumaczą, że środki na stworzenie platformy pozyskane zostały z Unii Europejskiej i samo urządzenie będzie wkrótce służyć nie tylko polskim badaczom. – Ten projekt oferujemy całemu środowisku naukowemu. 5 lipca pokażemy platformę wszystkim ministrom zdrowia z krajów Wspólnoty oraz krajom stowarzyszonym. Damy szansę przeprowadzenia badań zmysłów całej populacji w Europie. Jesteśmy pionierami w tej dziedzinie i to będzie nasz wkład w naukę – przekonuje prof. Skarżyński.

Platformę będzie można zobaczyć na 15. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 28 maja w Warszawie.

Więcej w rozmowie Kuby Marcinowicza z prof. Henrykiem Skarżyńskim i Marcinem Kopaczewskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap