Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 14.06.2011

Nowoczesny dach? Z ogrodem

Gościem Kuby Marcinowicza w Czwartym Wymiarze jest prof. Marek Kosmala z katedry architektury krajobrazu SGGW.
Nowoczesny dach? Z ogrodemfot. Reggie Wan, lic. CC, Flickr
Posłuchaj
  • Nowoczesne technologie w ogrodnictwie
Czytaj także

Zieleń zawsze koi nerwy, pomaga odpocząć. Jak poradzić sobie z jej brakiem w mieście? Potrzebny będzie ogródek. Nawet niewielki da nam szansę obcować z przyrodą i poznać niesamowite technologie.

- Wraca moda na ogrody naturalne, ogrody ekologiczne, czyli trochę "puszczone na żywioł". Moda na ogrody o równo przystrzyżonym, soczystozielonym trawniku i strzyżonymi żywopłotami nieco minęła, nie mówiąc o tym, że takie ogrody wymagają intensywnego utrzymania.

- Bardzo efektowne i podziwiane przez ludzi są ogrody pionowe, wertykalne - mówi gość Czwartego wymiaru. Projektantem i twórcą technologii kompozycji ogrodów na pionowych ścianach jest Patric Blanc. - Niestety ich założenie wymaga dużych pieniędzy, a utrzymanie jest kłopotliwe - dodaje profesor.

W XXI wieku sztuką nie jest zaaranżowanie przydomowego ogródka, a stworzenie ogrodu w mieście. Do tego coraz częściej wykorzystywane są dachy. - Piąta elewacja była kiedyś stracona, wykorzystywana jest dopiero teraz - wyjaśnia Kosmala. Zaznacza też, że ogród na dachu i zielony dach, to dwa różne pojęcia. - Ogród na dachu to wypoczynek, miejsca na spacer i podziwianie zieleni. Zielony dach służy głównie środowisku i jest znacznie mniej skomplikowany i tańszy w założeniu.

Jak zabezpieczyć dach, jeśli zechcemy zbudować tam ogród? Potrzebne jest kilka odpowiednio przygotowanych warstw. - Na górze są rośliny - najczęściej trawy i inne mniej wymagające, jeśli chodzi o ilość wody - rozchodniki, rojniki. Poniżej jest odpowiednio przygotowana gleba. - Mogą to być specjalne maty, a nawet panele z już gotowymi roślinami - zaznacza ekspert. Kolejna jest warstwa wegetacyjna, w której rozwijają się korzenie. Jest ona na ogół cienka, by zminimalizować obciążenie stropu. Dalej znaleźć musi się geowłóknina, która trwale zapobiega mieszaniu się różnych warstw podłoża i zabezpiecza przed przerastmniem korzeni np. drzew oraz warstwa drenażowa, która zbiera i odprowadza nadmiar wody. Na spodzie pamiętać należy o właściwych izolacjach.

Co jeszcze możliwe jest w nowoczesnym ogrodnictwie, pełnym nowych technologii? Choćby automatyczne nawadnianie i automatyczne koszenie...

Szczegóły w dźwięku całej audycji, którego posłuchasz, klikając w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

pg