Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 14.11.2012

Tak budowano największe stołeczne arterie

Czwórka przenosi się w czasie, tym razem do lat 60. i 70. Dzięki Archiwum Polskiego Radia możemy wam zaprezentować materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Posłuchaj, jak na radiowej antenie relacjonowano budowę największych warszawskich tras.
Przesunięty kościół pw. Narodzenia NMPPrzesunięty kościół pw. Narodzenia NMPźr. commons.wikimedia.org/aut.masti
Posłuchaj
  • Budowa najważniejszych arterii stolicy w Archiwum Polskiego Radia
Czytaj także

W 1949 roku, po dwóch zaledwie latach budowy, do użytku publicznego oddana została Trasa Wschód-Zachód, powszechnie nazywana w skrócie Trasą W-Z. Kilkanaście lat później zapadła decyzja o poszerzeniu Alei Gen. Świerczewskiego, czyli dzisiejszej Al. Solidarności, która jest przedłużeniem W-Z. Wówczas jednak przeszkodą okazał się kościół pw. Narodzenia NMP.

- Jest godzina 00.45. W tej chwili, po przeszło rocznych przygotowaniach, rozpoczęło się przesuwanie kościoła na Lesznie – relacjonował radiowy spiker wydarzenia w nocy z 31 listopada na 1 grudnia 1962 roku. – Kościół jest przesuwany przy pomocy tak zwanych wind kozłowych. Są to kołowroty, kręcone ręcznie. Przy każdym z nich jest czterech robotników, brygadzista i pracownik rezerwowy. Kołowrotów jest sześć (…) W tej chwili kościół przesunął się o ok. 2-3 cm. Szybkość przesuwania kościoła to 6 cm na minutę.

Posłuchaj pozostałych nagrań sprzed lat z archiwum Polskiego Radia na antenie Czwórki!

Dziś wiadomo już, że tamta operacja zakończyła się sukcesem i ostatecznie kościół został przesunięty aż o 21 metrów. Na ulicy zresztą wciąż jeszcze widać zarys jego poprzedniej lokalizacji. Kilka lat później, w 1971 roku, rozpoczęto budowę Trasy Łazienkowskiej. Prace trwały zaledwie trzy lata.

Jak relacjonowano otwarcie jej pasów dla stołecznych kierowców? Posłuchaj, klikając w ikonę dźwięku załączoną do materiału.

(kd)