Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 22.01.2016

AMD a odmładzanie komórek siatkówki

Zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60. roku życia. Jeszcze do niedawna nie można było jej wyleczyć we wczesnym stadium.
Posłuchaj
  • Przełom w leczeniu wczesnego stadium AMD (zwyrodnienia plamki żółtej) (Medycyna bez tajemnic/Jedynka)
Czytaj także

W Polsce na AMD (Age-related Macular Degeneration) cierpi ponad 1 mln osób, na całym świecie ok. 25 mln. Blisko 90 proc. przypadków to tzw. sucha forma AMD, która rozwija się stopniowo i powoli niszczy widzenie, charakteryzując się występowaniem tzw. druz (złogi produktów przemiany materii siatkówki) oraz zmianami zanikowymi w siatkówce. Według ekspertów obecność druz pod siatkówką uważana jest za klasyczny marker świadczący o występowaniu wczesnego AMD. W tej fazie choroby jedynym sposobem leczenia jeszcze do niedawna była suplementacja diety, a próby wykorzystania laserów, stosowanych konwencjonalnie przy laseroterapii chorób siatkówki, nie przynosiły zadowalających efektów, głównie ze względu na skutki towarzyszące termicznemu uszkodzeniu komórek siatkówki.

Przełomem okazał się laser 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy) wykorzystujący oddziaływanie precyzyjnie kontrolowanego nanosekundowego impulsu laserowego na siatkówkę oka. Wieloośrodkowe międzynarodowe badania i testy kliniczne lasera 2RT wykazały, iż możliwe jest odwrócenie procesu powodującego AMD poprzez redukcję druzów, występujących w siatkówce chorych we wczesnym stadium AMD. Dla wszystkich chorych w tym stanie pojawiła się szansa na wyleczenie. Technika w okulistyce oferuje również w celach diagnostycznych wysoce specjalistyczne tomografy siatkówki oka, drugą już generację aparatu Spectralis HRA+ OCT 2, pozwalającą na badanie tkanki siatkówki o wielkości 1 mikromilimetra (0.001 mm). Z uwagi na precyzję i jakość uzyskiwanego obrazu oka oraz wysoką powtarzalność badań, uznano Spectralis OCT II generacji za najlepszy aktualnie aparat do prowadzenia badań OCT na świecie.

O rewolucyjnej terapii "odmłodzenia komórek siatkówki", dostępnej już w Polsce, mówiła w Jedynce prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka.

***

Tytuł audycji: Medycyna bez tajemnic

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka (Instytut Oka)

Data emisji: 20.01.2016

Godzina emisji: 23.34

asz/tj