Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 11.06.2013

Paweł Althamer oddaje Kordegardę przyjaciołom i publiczności

8 czerwca w galerii Kordegarda ruszyła wystawa "Pałac Kultury” w ramach projektu KordegAART!. Jest to wystawa, która zawłaszcza na potrzeby sztuki przestrzeń na co dzień kojarzoną z monumentalną powagą.
Galeria Kordegarda w WarszawieGaleria Kordegarda w Warszawieźr. www.facebook.com/Kordegarda

Kuratorem tegorocznej, trzeciej edycji projektu został Paweł Althamer, który zaprosił trzynastu artystów, którzy przez cały miesiąc będą zmieniać wygląd galerii aranżując w niej różne działania rysunkowo-malarsko-rzeźbiarskie. Podobno każdy może być artystą i każdy powinnien spróbować nim być w ramach projektu KordegAART!

- Projekty jest pomysłem zespołu Kordegardy, Galerii Kordegarda, który polega na tym, że zapraszamy bardzo znanego artystę do kuratorowania wystawy młodych - mówi Marta Czyż z Kordegardy. - I w tym roku zaprosiliśmy Pawła Althamera, a on zaprosił grupę Reactor wraz z przyjaciółmi do zrobienia czegoś na kształt dużego projektu społecznego w ramach twórczości, którą Paweł się zajmuje. Dla mnie ten projekt to jest tworzenie dużej rzeźby społecznej - wyjaśnia.
Na wernisażu Kordegarda była pusta z dużym Pałacem Kultury zbudowanym przez artystów. W momencie otwarcia artyści zaczęli wnosić gest i angażować publiczność. - Mamy punkt wyjścia, którym jest Kongres Rysowników i Pałac Kultury. Kongres Rysowników to dialog za pomocą rysunków - możemy rysować i malować po wszystkim - jak dzieci, kontynuując rysunek kolegi rozwijając go, zmieniając - mówi Witold Nazarkiewicz członek grupy Reactor. - Pałac Kultury to jest nasz projekt żeby zmodyfikować jakąś ikonę, zmienić jej otoczenie. My wszyscy tworzymy Pałac Kultury i nie jest to ten, który stoi w Warszawie.To pewna idea modyfikacji symbolu, z którym nie wszyscy potrafią sobie poradzić - wyjaśnia artysta.
Celem projektu jest też spotkanie się w grupie ludzi. Przez miesiąc w Kordegardzie będą organizowane różne wydarzenia włączające publiczność w akcję - jakie? dowiesz się słuchając załączonej rozmowy ze "Stacji Kultura".

(pj)