Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 26.04.2020

Choreomania, czyli co wydarzyło się w Strasburgu w 1518 roku?

- Zjawisko obsesji tanecznej powszechnej, grupowej, mani tanecznej czy epidemii tańca ciągnie się właściwie przez całe średniowiecze i dobry kawałek starożytności, a według niektórych ciągnie się także przez czasy nowożytne z wiekiem XVIII włącznie - mówił Łukasz Modelski, prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
Posłuchaj
  • Czym była zaraza taneczna sprzed 500 lat? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Czytaj także

anioł1200.jpg
Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

W lipcu 1518 roku w Strassburgu kobieta imieniem Troffea zaczęła tańczyć na ulicy bez muzyki. Gdy z czasem dołączyły do niej kolejne 400 osób, władze miasta stwierdziły, że muszą zająć się jakoś tym problemem. Wybudowano więc drewniane podesty dla tańczących, które następnie połączono w jedną scenę, co miało pomóc "odtańczyć się" ludziom dotkniętym pląsawicą.

- Tańczący tańczyli bez muzyki. Tylko się ruszali. Dodanie muzyków miało im pomóc pokonać tę chorobę, taneczną manię czy choreomanię, jak to nawet zaczęto wkrótce nazywać - opowiadał Łukasz Kozak, współprowadzący.

Efekt był jednak wręcz przeciwny, ponieważ do tańczących zaczęli dołączać następni. Wiele osób zmarło w końcu z wyczerpania.

W jakich utworach literackich znajdziemy ślad zjawiska choreomanii? Dlaczego większość epidemii tanecznych tego typu: średniowiecznych, miejskich było odnotowanych na pograniczu niemiecko-francusko-niderlandzkim? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 25.04.2020 (powtórka audycji z 9.12.2018)

Godzina emisji: 23.00

pg/bch