Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 13.01.2014

Redukcja szkód - ważny aspekt pracy policji

Przykłady działań policjantów z innych krajów mogą być wzorem dla działań polskiej policji. Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej podkreśla, że chodzi przede wszystkim o redukcję szkód.
Agnieszka Sieniawska i Justyna DżbikAgnieszka Sieniawska i Justyna DżbikWojciech Kusiński
Posłuchaj
  • Jak w pracy polskiej policji wprowadzać zasady redukcji szkód - opowiada Agnieszka Sieniawska (Czwórka/Poranek OnLine)
Czytaj także

Agnieszka Sieniawska, prawniczka i przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, od lat przygląda się pracy policji na całym świecie. Ciekawe rozwiązania stosowane w innych krajach stara się przeszczepiać na polski grunt. Dziś walczy o stosowanie redukcji szkód w pracy policji.
Działacze Polskiej Sieć Polityki Narkotykowej zaprosili do Polski dwóch policjantów: Jamesa Pugela - naczelnego szefa policji w Seattle w USA oraz Alexandra Zeliczenko - byłego funkcjonariusza policji z Kirgistanu. Agnieszka Sieniawska w Czwórce przywołuje pozytywne przykłady zachowań policjantów z Azji jak np. rozdawanie czystych igieł i strzykawek osobom uzależnionym od heroiny.
Gość Czwórki powołując się na przykłady z Kirgistanu i USA podkreśla, że w Polsce dużo słabiej działa tzw. redukcja szkód. - Chcielibyśmy skonfrontować doświadczenia z różnych krajów i wpłynąć na wdrożenie ich u nas - mówi Agnieszka Sieniawka. - Niestety polska policja odmówiła udziału jako prelegenci w dzisiejszym spotkaniu z zagranicznymi gośćmi.

Polscy policjanci licznie stawią się na jutrzejszym szkoleniu organizowanym przez Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. - Swój udział zapowiedziało 45 policjantów z dwóch wydziałów: Prewencji i Przestępczości Narkotykowej - zdradza gość Justyny Dżbik. - Chcemy nauczyć polskich policjantów, w jaki sposób stosując prawo narkotykowe, które w Polsce jest restrykcyjne, stosować też redukcję szkód w swojej codziennej pracy - wyjaśnia. Okazuje się, że po zatrzymaniu osoby, która posiada narkotyki, policjant może sprawdzić czy dana osoba posiada je na własny użytek, o czym może świadczyć ilość posiadanego narkotyku. W tej sytuacji funkcjonariusz może skontaktować się z prokuratorem i sam wystosować wniosek o umorzenie postępowania, który następnie zostanie podpisany przez prokuratora.
Agnieszka Sieniawska podkreśla, że Polska Sieć Polityki Narkotykowej, jako organizacja pozarządowa, chciałaby wejść w stałą współpracę z policją. Bardzo istotnym, zdaniem gościa Czwórki, jest nawiązanie wspólnych działań funkcjonariuszy i streetworkerów, którzy pracują z osobami uzależnionymi.

Spotkanie z policjantami z Kirgistanu i USA odbędzie się dziś (13.1.2014) w Warszawie w Barze Studio o 18.00.
(pj/kul)