Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Andrzej Cała 22.04.2014

Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zmagamy się z masą zagrożeń

Zmiany klimatu postępują bardzo szybko i szczególnie w Dniu Ziemi, który w 2014 roku przypada 22 kwietnia, warto o nich rozmawiać. Tym bardziej, że w dłuższej perspektywie dramat może dosięgnąć nas wszystkich.
Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zmagamy się z masą zagrożeńGlow Images/East News
Posłuchaj
  • W Dniu Ziemi warto zapoznać się ze wszystkimi zagrożeniami, jakie sami stwarzamy oraz sposobami, które mogą odmienić ten zły trend (Czwórkaa/Poranek OnLine)
Czytaj także

Obecnie największym, w dodatku złożonym problemem, są zmiany klimatu. Naukowcy ostrzegają, że średnia globalna temperatura podnosi się bardzo szybko. Katarzyna Guzek, rzeczniczka Greenpeace Polska, opowiada: - Mówimy zarówno o zwiększających się opadach deszczu i powodziach, jak i o suszach. Podnoszenie się poziomu wód ze względu na topniejące lodowce arktyczne to jest oczywiście kwestia, która może nas dotknąć w ciągu najbliższego stulecia. Przewidywania mówią, że nawet Żuławy oraz starówka w Gdańsku zostaną zalane.
Zmiany obserwujemy na bieżąco. Dotykają nas w znacznie większym stopniu rzadko spotykane wcześniej zjawiska, jak trąby powietrzne, ale przede wszystkim zaburzenia pór roku. Coraz trudniej wytyczyć ich czasowe ramy, bo w zasadzie rok po roku wygląda to inaczej.
Nam nie pozostaje nic innego jak dostosować się do tych zmian, ale też wykonać jakieś działania, aby przeciwstawić się niekorzystnym zmianom. Najlepsza droga do tego to przerzucenie się na odnawialne źródła energii. - Nawet 40 procent energii elektrycznej w Polsce może być produkowana w mikroinstalacjach, czyli instalacjach rozproszonych, opartych o odnawialne źródła energii. Co najważniejsze, możemy ją produkować sami - ze słońca, z wiatru - mówi Guzek.
Jakie są inne potencjalne zagrożenia dla Ziemi, a także sposoby walki z nimi? Wysłuchaj materiału z "Poranka OnLine".
(ac/pj)