Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agnieszka Paciorek 20.05.2011

Trudna sztuka mycia zębów - WIDEO

Z badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wynika, że 70 procent Polaków nie ma pojęcia, jak prawidłowo myć zęby. Cennych rad w tej kwestii udzielał słuchaczom Czwórki lekarz stomatolog Edward Wąsowski.
Trudna sztuka mycia zębów - WIDEOGlow Images/East News

Polacy należą do najrzadziej uśmiechających się narodów. Czyżby stan naszego uzębienia pozostawiał aż tak wiele do życzenia? Okazuje się, że może to być jedną z przyczyn. Według wyników badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, aż 99% dorosłych Polaków ma próchnicę, a zębów w ogóle nie myje 2% rodaków.

Jak zatem prawidłowo myć zęby żeby ustrzec się próchnicy? Zdaniem lekarza stomatologa Edwarda Wąsowskiego, nie ma znaczenia jak długo myjemy zęby, lecz jak dokładnie to robimy. – Nie ma czegoś takiego jak mycie zębów na czas. Można myć je szybko i dokładnie, a można także robić to długo i niedbale. Ważna jest jakość czyszczenia – tłumaczył dentysta.

Szczotkowanie zębów powinno rozpocząć się od miejsc najtrudniej dostępnych, czyli od ostatnich zębów. Później należy kolejno przechodzić do zębów przednich. Czyszczenie należy rozpocząć wykonując ruchy okrężne, a później wymiatające. Trzeba także pamiętać o innych powierzchniach: podniebiennych, językowych czy policzkowych. W tym celu pomocne są nitka dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej.

Podczas czyszczenia należy zwrócić uwagę na to, by starannie usunąć osad nazębny, zarówno z powierzchni zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych.

Dużo zależy od jakości szczoteczki, którą myjemy zęby. Asortyment dostępny na rynku może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto wiedzieć na co zwracać uwagę. Zdaniem lekarza stomatologa, nie należy kupować szczoteczek w supermarketach. Są one tańsze od tych dostępnych w sklepach dentystycznych czy aptekach, jednak ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia, gdyż nie posiadają wystarczającej ilości włókien czyszczących. – Na główce kiepskiej jakości szczoteczki znajdziemy około półtora tysiąca takich włókien, natomiast dobra szczoteczka powinna ich mieć do trzech, czterech tysięcy – wyjaśniał Edward Wąsowski.

– Nie ma znaczenia czy pastę nakładamy na szczoteczkę suchą czy mokrą. Ważne jest natomiast, by nałożyć ją na całą długość główki szczoteczki – tłumaczył lekarz stomatolog. Dodawał, że długość tej główki powinna być dostosowana do wieku osoby i wielkości jej jamy ustnej. Inną wybierzemy dla osoby dorosłej, a inną dla dziecka.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tabletkach wybarwiających osad i płytkę bakteryjną, smakach płynów do płukania ust czy minimalnym czasie koniecznym do prawidłowego umycia zębów po posiłku, wysłuchaj rozmowy Kasi Dubińskiej z Edwardem Wąsowskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

tagi: dzieci