Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 10.07.2013

Masz problem z nadwagą? Odchudzi Cię telefon!

Z jednej strony mamy coraz większe problemy z otyłością, z drugiej ogarnął nas szał na aplikacje pomagające zgubić kalorie. Sprawdziliśmy jaką wagę Polacy przywiązują do wagi.
Co drugi Polak ma nadwagę, co piąty z nas jest otyły, a liczba osób dotkniętych chorobą cały czas rośnieCo drugi Polak ma nadwagę, co piąty z nas jest otyły, a liczba osób dotkniętych chorobą cały czas rośnieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Z nadwagą możesz walczyć na siłowni albo w telefonie (Poranek OnLine/Czwórka)
Czytaj także

Co drugi Polak ma nadwagę, co piąty z nas jest otyły, liczba osób dotkniętych chorobą cały czas rośnie. Najnowsze wyniki badań epidemiologicznych nie pozostawiają wątpliwości, że nasza waga staje się dla nas coraz większym problemem..

- Otyłość to nie tylko zwiększona masa tłuszczu, ale też krótsze życie - mówi doktor Wioletta Respondek z Instytutu Żywności i Żywienia. - Nadwaga zagraża naszemu sercu, naszym naczyniom i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Może powodować nadciśnienie, cukrzycę, a ostatnie badania pokazują, że wszystkie choroby nowotworowe częściej występują u osób otyłych.

Winą za taki stan rzeczy lekarze obarczają współczesny tryb życia: - Jemy chaotycznie, nieregularnie i nie dbamy o jakość spożywanych produktów - wyjaśnia rozmówczyni Bartka Wasilewskiego. - Uwielbiamy wszelkie smażone dania, w jadłospisie mamy za mało warzyw, a na co dzień - za mało ruchu.

W trosce o nasze zdrowie Instytut Żywności i Żywienia postanowiło zorganizować 12-tygodniowe, bezpłatne programy redukcji masy ciała oraz dietetyczne punkty konsultacyjne w placówkach służby zdrowia na terenie całego kraju.

Inną metodą walki z otyłością są aplikacje na smartfony, które pomagają dbać o sylwetkę. Ostatnio cieszą się one dużą popularnością wśród Polaków: - Patrząc na liczbę pobrań najpopularniejszej aplikacji do ćwiczeń możemy mówić o milionach użytkowników - twierdzi specjalista do spraw nowych technologii Jerzy Łabuda. - W dobrym smartfonie możemy zainstalować nawet 20 różnych czujników, które zmierzą nasze kroki, wilgotność powietrza, wysokość. Te wszystkie dane można wykorzystać przy obliczaniu planu treningowego.

Na koniec jednak ekspert dodaje: - Liczba pobrań to jedno, ale nie do końca wiemy, ile osób po zainstalowaniu takiej aplikacji korzysta z niej na co dzień.

kul