Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Joanna Łopat 30.07.2013

Jak pomóc tonącemu

Są dwa powody, dla których ostatnio jest więcej utonięć niż w ubiegłych latach - to zmiany systemowo-prawne oraz brawura, nieodpowiedzialność i niewiedza ratujących – mówił w Poranku OnLine ratownik Krzysztof Piotrowski.
Posłuchaj
  • Krzysztof Piotrowski, prezes mazowieckiego oddziału WOPR, mówi jak można pomóc tonącemu (Czwórka/ Poranek OnLine).
Czytaj także

Od 2012 roku weszła w życie nowa ustawa, która upoważnia do ratownictwa inne podmioty niż WOPR. – W efekcie tych zmian jest więcej ratowników tańszych, a przez to konkurencyjnych i niestety mniej doświadczonych – mówił prezes mazowieckiego oddziału WOPR Krzysztof Piotrowski.
Tymczasem brawura, nieodpowiedzialne zachowania, nadużywanie alkoholu, a także niewiedza sprzyjają wypadkom. Dlatego warto jest wiedzieć jak można pomóc tonącemu.
- Zanim wejdziemy do wody, chcąc kogoś uratować, musimy wezwać pomoc. Do tego służy numer 601 100 100. Należy rozejrzeć się czy na brzegu, pomoście, łodzi, dysponujemy czymś co ma wyporność. To może być piłka plażowa, pusta butelka - cokolwiek co będzie unosiło się na wodzie. Ostatnia rzecz jaką robisz, to wejście do wody. Na początku należy sprawdzić wszystkie możliwe sposoby udzielenia pomocy, bez wchodzenia do wody i bezpośredniego kontaktu z tonącym. Tak też można skutecznie udzielić pomocy – zapewnia Krzysztof Piotrowski i szczegółowo tłumaczy, jak możemy uratować tonącego, gdy już jesteśmy w wodzie oraz później, na lądzie, gdy musimy udzielić pierwszej pomocy.
O tym jak skutecznie możemy pomóc tonącemu, nie narażając siebie możecie posłuchać w Poranku OnLine i zobaczyć w najbliższy weekend w Świnoujściu, gdzie 3 i 4 sierpnia odbędą się Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Tam będzie można podziwiać umiejętności i możliwości polskich ratowników wodnych, oraz nauczyć się jak pomóc sobie i innym.

jl