Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 28.08.2013

Rak czyha też na młodych

Rak to nie jest choroba osób starszych. Już w młodym wieku powinniśmy dbać o swoje zdrowie, nie liczyć na objawy choroby same ustąpią. Gdy coś nas niepokoi czas na wizytę u lekarza.
Rak czyha też na młodychGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Założyciele Fundacji Onkologicznej Osób Młodych - Alivia opowiadają o raku i działaniach fundacji (Poranek OnLine/Czwórka)
Czytaj także

W leczeniu nowotworów trwa istna rewolucja. Chemioterapia stopniowo zastępowana jest innymi metodami terapii, które nie powodują aż tylu skutków ubocznych i nie uszkadzają zdrowych komórek ciała. Skuteczność innowacyjnych sposobów walki z nowotworami potwierdzają rosnące rokowania pacjentów. Tymczasem do Polski wciąż dociera niewiele informacji na ten temat - założyciele Fundacji Onkologicznej Osób Młodych - Alivia, rodzeństwo Bartosz i Agata Polińscy próbują to zmienić.
- Do Polski dociera niewiele informacji o nowych sposobach leczenia raka. My je wyszukujemy, tłumaczymy. Sami mieliśmy taki problem. Moja siostra kilka lat temu zachorowała na raka i informacje o nowoczesnych terapiach były dla nas niezwykle ważne - mówi Bartosz Poliński. - Uznaliśmy, że tego typu informacje przydadzą się innym. Onkologia jest taką dziedziną, w której dzieje się bardzo dużo. Cały czas pojawia się coś nowego: nowy lek, nowa terapia - dodaje. - Te informacje mogą pomóc, ale trzeba uważać, bo różnych doniesień jest bardzo dużo i pochodzą z różnych źródeł. Staramy się to filtrować przez nasze doświadczenie i wiedzę.
Mimo że nazwa fundacji wskazuje, że pomagają osobom młody, to zapraszają wszystkich po 18 roku życia, którzy borykają się z chorobą. - Uważamy, że każdy, kto chce jeszcze trochę pożyć jest młody i ma siłę zawalczyć o swoje życie - mówi Agata Polińska. - Nazwa fundacji wskazująca na osoby młode wzięła się stąd, że mamy poczucie, że nie mówi się o tym, że na raka chorują młodzi. Sami młodzi nie mają takiej świadomości - dodaje. - Na raka choruje mnóstwo młodych ludzi. Mi ta świadomość uratowała życie. Uratowała mnie choroba mojej koleżanki, gdyby nie ona nie wpadłabym na to, że to może być coś poważnego.
Założyciele fundacji dostrzegają wiele nieprawidłowości w polskim systemie ochrony zdrowia, przede wszystkim martwi ich kwestia leków refundowanych, a dokładniej kwestia braku refundacji wielu skutecznych leków. W Czwórce informują, że w Polsce jedynie 40% osób chorych na raka przeżywa, wygrywa walkę z chorobą, a są kraje, gdzie ten współczynnik jest wyższy.

Fundacja Alivia prowadzi kilka programów dbających o pomoc chorym na raka, już wkrótce powstanie Onkomapa, a w weekend startuje Onkobieg.
(pj)