Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agnieszka Paciorek 27.06.2011

Patenty na coraz krótszy dzień

Co zrobić, żeby jak najbardziej efektywnie wykorzystać dzień biorąc pod uwagę, że od końca czerwca słońce zachodzi coraz wcześniej?
Zegar słonecznyZegar słonecznyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Patenty na krótszy dzień w Czwórce
Czytaj także

Wkroczyliśmy właśnie w okres, w którym każdy dzień jest krótszy od poprzedniego. Wraz z tymi zmianami rośnie w nas presja na to, by jak najbardziej z każdego dnia skorzystać. Sposobów na wykorzystanie w pełni towarzystwa światła słonecznego szukaliśmy w audycji "W cztery oczy".

Może rozwiązaniem jest wcześnie wstawać i późno się kłaść? Dobrą propozycja wydaje się także nie marnowanie czasu na zajęcia "bezproduktywne" takie jak oglądanie telewizji, gra w gry komputerowe czy bezcelowe surfowanie po Internecie.

– Warto jest zidentyfikować te czynności, które pochłaniają nam najwięcej czasu a dają nam najmniej satysfakcji czy zysku – przekonuje psycholog Tomasz Łysakowski. Gdy jednak trudno nam jest z takich czynności definitywnie zrezygnować należy ograniczyć czas na nie poświęcany. Psycholog proponuje, by ustawiać sobie budzik na tę godziną, o której powinniśmy zająć się już czymś innym.

Korzystne jest także znalezienie w ciągu dnia trochę czasu na relaks. Joga, ćwiczenia oddechowe czy krótka drzemka mogą doskonale naładować nas energią i sprawdzić, że będziemy mieli siłę na kolejne wyzwania aż do zachodu słońca. – Po drzemce jesteśmy na przykład bardziej twórczy i lepiej radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów – zauważa psycholog Tomasz Łysakowski.

A czy coraz krótszy dzień może przynieść nam jakieś korzyści finansowe? Jak przekonuje główny analityk Expandera Paweł Majtkowski, takie zmiany skłaniają nas do rzadszego i krótszego odwiedzania galerii handlowych, a co za tym idzie w naszych portfelach zostaje więcej pieniędzy. Jednak wraz ze skracaniem się dnia, rosną koszty związane z energią elektryczną.

Chcesz wiedzieć więcej? Wysłuchaj całości rozmowy Patryka Kuniszewicza z głównym analitykiem Expandera Pawłem Majtkowskim i psychologiem Tomaszem Łysakowskim.

ap