Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 16.07.2014

Dyplom wyższej uczelni dyplomowi nierówny

Na uczelniach wyższych nie dzieje się dobrze. Niż demograficzny i słabe wyniki egzaminu maturalnego sprawiają, że rektorzy niektórych szkół wyższych martwią się, czy będą mieli kogo uczyć.
Posłuchaj
  • Jakie znaczenie mają dzisiaj studia wyższe - rozmowa w studiu Czwórki (Czwórka/4 do 4)
Czytaj także

Dziś to nie studenci walczą o indeksy, a uczelnie prześcigają się w pomysłach, by zachęcić laureatów szkół średnich, żeby dalszą edukację rozpoczęli właśnie u nich. Obok pomysłów racjonalnych pojawiają się takie, które kilka lat temu nie przyszłyby nam do głowy. Przykładowo indeks jest nagrodą dla osoby, która wygra jedną z gier online. Proponowane są też losowania darmowego pokoju w akademiku, czy szukanie studentów na jednym z serwisów tanich zakupów.

W tym kontekście pojawia się też pytanie o wartość dyplomu uczelni, które prześcigają się w propozycjach tego typu "konkurencji".
- Mnie jest trochę przykro, gdy słyszę o takich propozycjach wyższych uczelni - mówi Anna Wdowińska-Sawicka z "Perspektyw". - Cały czas mówi się, że wartość wyższego wykształcenia spada. Jeśli wstępem do zdobywania tej wiedzy mają być tego typu konkursy, to budowanie prestiżu studiów będzie coraz trudniejsze. Pracodawcy będą się zastanawiać: "jak pan dostał ten indeks?!".

Sprawdź też: Czy dziś warto iść na studia?

Mateusz Mrozek, przewodniczący Komisji ds. Dydaktyki w Parlamencie Studentów RP, podkreśla, że smutnym jest, jak zapętliliśmy się w pogoni za wyższym wykształceniem, które ma zagwarantować nam pracę. Z kolei uczelnie trwają w pogoni za pieniędzmi, niezbędnymi by utrzymać się na rynku.
- Dziś wiele, przede wszystkim prywatnych szkół wyższych walczy o studentów, żeby przetrwać - wyjaśnia Mateusz Mrozek. - Dramatycznie obniża nam się poziom studiów.
Goście Czwórki zaznaczają, że dziś stoimy przed niebezpieczeństwem, że lepsze uczelnie na kierunki, gdzie jest bardzo duża liczba miejsc, będą przyjmować słabszych uczniów.

Dobre warszawskie szkoły podkreślają, że u nich od lat podczas rekrutacji nie widać niżu demograficznego. Anna Wdowińska-Sawicka zwraca uwagę jednak, że przez nowe zasady rekrutacji maleje "jakość" kandydata na studia, gdyż swoje papiery może złożyć nawet na kilkanaście kierunków studiów.

Czytaj także: Magister kontra inżynier - jakie studia wybrać?
Goście Czwórki podkreślają, że nie każdy musi studiować, a dziś powinniśmy zadbać o jakość wykształcenia wyższego w Polsce - posłuchaj całej rozmowy z audycji "4 do 4".

(pj, ac)