Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 23.09.2011

Nie można wierzyć internetowi?

Zgodnie ze statystykami Polacy bardzo ufają informacjom, które znajdują w sieci. To dobrze, czy źle? Czy powinniśmy zawsze ufać temu, co czytamy w Internecie?
Nie można wierzyć internetowi?(fot. sxc.hu)

W dane pochodzące z Internetu wierzy 60% Polaków. Więcej z nas, bo aż 70% ufa opiniom i wiadomościom, które są publikowane na forach internetowych. Inne nacje są bardziej powściągliwe w ocenie internetowych informacji.

- Nasza edukacja przygotowała nas do wiary w to, co napisane. Jeśli w encyklopedii jest coś napisane, to znaczy, że to prawda, jeśli coś jest napisane w Wikipedii, wielu nie widzi różnicy - mówi Maria Cywińska, socjolog Internetu.

Wyjątkowej czujności wymagają informacje, które spotykamy na forach internetowych. Czasy, kiedy udzielali się tam wyłącznie użytkownicy, chcąc dzielić się swoimi własnymi uwagami i opiniami już minęły.

– W zakres obowiązków pracowników działów public relations wchodzi zajmowanie się białym PR w Internecie. Tworzą fikcyjne postaci, które będą zachwalały produkty i usługi, lub mówiły, że nie było jakichś wpadek – mówi Cywińska. Warto też pamiętać, że materiały publikowane na forach, zostają w sieci na zawsze, dopóki forum istnieje, a ludzie często nie patrzą na daty wpisów. Ostrożność jest tym bardziej potrzebna.

/
fot. W. Kusiński/PR


Jakich informacji szukamy na forach? Co jest pomocne, a na co zwracać baczną uwagę? Szczegóły w dźwięku.

Pg