Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agnieszka Paciorek 03.10.2011

Chcesz głosować nie u siebie? Pamiętaj o terminach!

4, 6 i 7 października to ostatnie dni umożliwiające składanie wniosków i odbieranie zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania. Kto nie zdąży na czas, nie będzie mógł wziąć udziału w wyborach parlamentarnych.
Chcesz głosować nie u siebie? Pamiętaj o terminachfot. Wikimedia Commons

Jako obywatele państwa demokratycznego w dniu wyborów parlamentarnych powinniśmy stawić się w lokalach wyborczych. Nie jest to jednak zadanie łatwe dla osób przebywających poza miejscem zameldowania. Jednak i Ci mają szanse wziąć udział w głosowaniu. Wystarczy bowiem, że skorzystają z możliwości, jakie dał im ustawodawca, i zdążą załatwić odpowiednie formalności na czas.

Do 4 października wyborcy przebywający czasowo na obszarze danej gminy, jak również osoby nigdzie niezamieszkałe, mogą składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu. Jak tłumaczy Alicja Zalewska z Fundacji Batorego, wnioski trzeba składać pisemnie w urzędach gminy. – Niektóre z placówek umożliwiają złożenie takiego wniosku przez internet za pomocą platformy epuap.gov.pl – dodaje gość "Pod lupą".

6 października to data ważna dla wyborców przebywających za granicą. Do tego czasu mogą oni bowiem zgłosić wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą oraz w obwodach utworzonych na polskich statkach morskich. Takie wnioski przyjmuje konsul. – Można to zrobić osobiście, telefonicznie, faksem lub przez internet – informuje Alicja Zalewska.

Do 7 października wyborcy mają możliwość pobierania zaświadczeń o prawie do głosowania w miejscu, w którym znajdą się w dniu głosowania . Takiego zaświadczenia nie trzeba odbierać osobiście. Za wyborcę może to uczynić osoba pisemnie upoważniona.

Jak zauważa Alicja Zalewska, wraz z kolejnymi wyborami wprowadzanych jest coraz więcej udogodnień dla wyborców. Jej zdaniem ma to na celu przede wszystkim umożliwienie głosowania jak największej liczbie ludzi, a przez to zwiększenie frekwencji.

Więcej m.in. o głosowaniu korespondencyjnym i prognozach dotyczących frekwencji dowiesz się, słuchając rozmowy z Alicją Zalewską.

ap