Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 09.02.2012

Szymborska we wspomnieniach: pocztówki i kryminały

Zdaniem osób, które ją znały Wisława Szymborska była skryta, unikała medialnego szumu i nie pozwalała nikomu „wejść z butami” w swoją prywatność. Nigdy nie mówiła, co robiła, kiedy akurat nie pisała wierszy.
Posłuchaj
  • Wspomnienia o Szymborskiej - materiał Bartka Wasilewskiego
  • Młodzi poeci o poezji współczesnej i nie tylko
Czytaj także

- Cuda, cudeńka, poetyckie kolaże – tak kartki świąteczne, wykonywane przez Szymborską, wspomina poeta Tomasz Jastrun. – Wycinała fragmenty ze starych czasopism, kawałki, zdania. I robiła z tego pocztówki.

Szymborska, często określana jest mianem damy polskiej poezji, mistrzyni lakoniczności i poczucia humoru. Mimo swojego wieku nie zamykała się na to, co nowe. Ogromną otwartość noblistki na to, co się dzieje współcześnie, czyli na różne zjawiska popkulturowe, podkreśla w swoich wspomnieniach prof. Jerzy Bralczyk. – Potrafiła konsumować ten świat i pokazywać nam, jak można być w nim szczęśliwym – opowiada językoznawca.

Prof. Tomasz Wójcik w twórczości Szymborskiej zaś odnajduje nawiązania do zupełnie odległego od poezji gatunku literackiego, mianowicie kryminału. – Tą dziedziną literatury - lekceważoną, niską, poetka się jakoś interesowała – opowiada badacz. – Czytywała też książki o malarstwie, fotografii a nawet designie.

fot.
fot. Wojciech Kusiński

Po śmierci Szymborskiej pojawiło się w sieci, m. in. na przeróżnych portalach społecznościowych mnóstwo wpisów, cytujących fragmenty wierszy poetki. Jednym z najczęściej publikowanych był „Kot w pustym mieszkaniu”, drugim – nagrobek, który opisała poetka za swojego życia.

Michał Zdunik i Agnieszka Łaszczuk, studenci polonistyki, młodzi poeci, a także członkowie Studenckiego Kkoła Poetyki i Teorii Literatury Uniwersytetu Warszawskiego, którzy byli gośćmi Czwórki, mają jednak na ten temat nieniajwyższą opinię. – Ludzie kopiowali to chyba bez większej refleksji – mówi Zdunik.

- Może ma to służyć jakiejś autokreacji – zastanawia się Łaszczuk. – Ale jeśli ostatecznie skutkowałoby większą znajomością poezji i większym zainteresowaniem tematem wśród młodych ludzi, to chyba nie ma w tym nic złego.

Więcej wspomnień znanych Polaków o słynnej poetce usłyszysz w materiale Bartka Wasilewskiego. Posłuchaj także rozmowy młodych poetów, którzy gościli w studiu Czwórki, z audycji "Pod lupą".

(kd)