Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Piotr Grabka 10.03.2012

Długa historia pieniądza

Za jego twórców uznaje się starożytnych Fenicjan. Przeszedł daleką drogę od prymitywnie bitych monet do plastikowych kart płatniczych. W ramach czwórkowego cyklu "Stop Kryzysowi" w audycji "Pod Lupą" zajęliśmy się historią pieniądza.
Marcin KrasońMarcin Krasońfot.Aurelia Chmiel
Posłuchaj
  • Marcin Krasoń o historii pieniądza
  • Gavin Barbara prosto z Malty - o arcyciekawej historii pieniądza
Czytaj także

- Zanim nadeszła era pieniądza ludzie wymieniali się towarami. Ktoś produkował łuki, a inna osoba uprawiała zboże i wymieniali się między sobą. Problem pojawiał się wtedy, gdy towary miały różną wartość. W związku z tym w transakcjach zaczęto stosować towary, które można było podzielić, jak sól, skóry i zboże. Dzięki temu za łuk płaciło się np. pół wiadra soli. To była taka pierwsza forma pieniądza - przypomniał Marcin Krasoń, analityk finansowy z Open Finance.

Rozliczanie się w soli czy zbożu pociagało za sobą konieczność uciążliwego transportu. Jako środka płatniczego zaczęto używać więc metali. Na początku była to miedź i brąz, a w późniejszym okresie również złoto, srebro i platyna.

- Naturalną konsekwencją było dzielenie np. złota na mniejsze kawałki w kształcie kulek. Z chwilą, gdy pojawiły się na nich zabezpieczające pieczęcie, możemy mówić o pierwszych monetach - powiedział gość Bartka Wasilewskiego.

Całej rozmowy z Marcinem Krasoniem możesz posłuchać, klikając w odpowiednią ikonkę. O historii polskiej złotówki dowiesz się, oglądając materiał reporterski Eweliny Grygiel.

Audycja została zrealizowana w ramach akcji "Stop kryzysowi" przy dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego.

pg