Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 30.08.2012

Muzeum Marcepanu na winnym szlaku. Jedziemy na Węgry

Rocznie przyjeżdża tutaj ponad 30 milionów turystów z całego świata. I zajadą się zupą gulaszową, kiełbasą, papryką oraz marcepanem, popijając tokaj albo "byczą krew". Dziś Czwórka podbija Węgry.
MarcepanMarcepanwikipedia commons
Posłuchaj
  • Posłuchaj, dlaczego warto jesienią wybrać się na Węgry
  • Ela Burza testuje smaki kiełbasy z tokajem
  • Kasia Kornet sprawdza skąd wzięło się powiedzenie "Polak, Węgier dwa bratanki"
Czytaj także

Jesień do doskonały czas, żeby wybrać się na Węgry. Co prawda winobranie zaczyna się tam już w sierpniu, ale to wrzesień i październik są najważniejszymi miesiącami w kalendarzu każdego miłośnika wina. Tym bardziej, że z okazji winobrania Węgrzy organizują wiele imprez i festiwali dedykowanych temu trunkowi.

- Jeden z festiwal odbywa się w mieście Eger, znanym przede wszystkim z wina Egri Bikavér oraz z obrony zamku przed Turkami - tłumaczy rozmówczyni Karoliny Mózgowiec. - Wino leje się strumieniami. Także w "Dolinie Pięknej Pani", gdzie mieści się największe i najpopularniejsze skupisko piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie, który ponoć idealnie nadaje się do przechowywania wina: zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę około 12 stopni Celsjusza.

Miasto słynie również z dużego kąpieliska termalnego, słynnych tureckich łaźni oraz Muzeum Marcepanu: - Na jego terenie znajduje się sklep oferujący wyroby marcepanowe w setkach smaków, rodzajów i kolorów - opowiada gość Czwórki. - Zaś największą atrakcją jest kopia minaretu o wysokości 3,5 metra wykonana oczywiście z marcepanu. Wyczyn ten został uhonorowany wpisem do księgi rekordów Guinnessa.

Węgry to także doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, dzięki znajdującym się na terenie kraju parkom narodowym. Należy do nich utworzony na pograniczu węgiersko-słowackim Aggtelek - jedyne miejsce u Madziarów, w którym chronione są jednocześnie formacje roślinno-skalne na powierzchni i... pod powierzchnią ziemi.

- Ze względu na niezwykłe bogactwo zachowanych form skalnych oraz specyficzne warunki naturalne panujące na tym terenie cały obiekt został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO - wyjaśnia Bożena Hirling - Ale szczególnej uwagi warta jest jaskinia Baradla, czyli największa, najdłuższa, najlepiej zbadana i jedna z najpiękniejszych grot na Węgrzech. Jej długość wynosi aż 25 kilometrów.

Z jakiej papryki robi się leczo, co wspólnego ma tokaj z kiełbasą, jak długo kąpać się w wodach termalnych i co tak naprawdę oznacza powiedzenie "Polak, Węgier, dwa bratanki" dowiesz się słuchając dołączonych do artykułu dźwięków.

kul