Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Joanna Łopat 20.08.2013

Co z rewolucją śmieciową?

- Dokonujmy mądrych zakupów i segregujmy śmieci. To się opłaca - mówią eksperci.
Co z rewolucją śmieciową?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Paweł Śledziński z WWF i Jakub Tyczkowski z firmy Rekopol odpowiadają na pytanie - co z rewolucją śmieciową? ( 4 do 4/ Czwórka).
Czytaj także

- Ustawa śmieciowa obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku. Mieliśmy półtora roku na przygotowanie się do zmian. W niektórych gminach wszystko było gotowe na 1 lipca. W niektórych, o zmianach przypomniano sobie w czerwcu - mówi Jakub Tyczkowski z firmy Rekopol.
Tymczasem produkujemy coraz więcej śmieci, bo coraz więcej konsumujemy.
- Dokładnie teraz przekroczyliśmy masę krytyczną, czyli konsumujemy znacznie więcej zasobów, niż ziemia jest w stanie odtworzyć w ciągu roku. Dlatego powinniśmy podejmować mądre decyzje już na etapie zakupów. Możemy dać drugie życie śmieciom. Pytanie - czy nam się chce? - pyta Paweł Śledziński z WWF.
Nasze niedbalstwo sprawia, że śmieci do nas wracają. Z obiegiem wody na przykład. A większość z nich mogłaby być poddana recyclingowi.
- Recycling się opłaca. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gigantyczna ilość rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień, wykonana jest z tworzyw odzyskanych. W naszych gospodarstwach domowych powstaje niewiele odpadów, z którymi nic nie da się zrobić - tłumaczy Jakub Tyczkowski.

jl