Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Bartosz Chmielewski 28.04.2012

Urodziny Terry’ego Pratchetta w Czwórce

Z okazji 64. urodzin brytyjskiego pisarza, w audycji "Bed&Breakfast" zastanawialiśmy się na fenomenem popularności literatury fantastycznej nad Wisłą. Podobno jej odbiorcy znakomicie poprawiają statystyki czytelnictwa w Polsce.
Terry PratchettTerry Pratchettfot. Wikipedia

– W Polsce fantastyka to potęga! - mówił w Czwórce Marcin Zwierzchowski redaktor magazynu "Nowa Fantastyka". - Były badania, które pokazują, że odbiorcy fantastyki, czytają więcej książek głównego nurtu, niż sami czytelnicy głównego nurtu, więc oni nie ograniczają się tylko do jednego gatunku.

Gość Czwórki, liczbę czytelników fantastyki w Polsce szacował na około kilka tysięcy. Co, oprócz miłości do książek i muzyki rockowej charakteryzuję tę grupę? Zdaniem Zwierzchowskiego wysoki poziom zorganizowania: - Jeśli chodzi o fantastów, to rzeczą charakterystyczną jest to, że lubią się grupować. W Internecie jest więcej serwisów fantastycznych, niż kulturalnych, ponieważ fantaści są niezwykle aktywni– opowiadał.

Jednym z przykładów takich stron jest popularny polski portal o Terrym Pratchettcie, discworld.pl. – Ta strona jest przede wszystkim stroną fanowską, gdzie możemy porozmawiać o literaturze – mówił w audycji "Bed&Breakfast" jej współtwórca Zbyszek Dudek. Jego zdaniem tym, co decyduje o popularności brytyjskiego pisarza nad Wisłą jest jego niezwykła inteligencja, poczucie humoru i przystępność. Potwierdzają to znakomite recenzje i wyniki sprzedaży ostatniej książki Pratchetta zatytułowanej "Niuch".

Do najpoczytniejszych polskich twórców literatury fantastycznej, zdaniem Zwierzchowskiego, należą obecnie Andrzej Pilipiuk, twórca humorystycznego cyklu o Jakubie Wędrowyczu, Jacek Komuda, który rozbudził modę na fantastyczne powieści historyczne, Jarosław Grzędowicz, autor cyklu "Pan Lodowego Ogrodu”, a także Jacek Piekara i Andrzej Sapkowski.

Więcej na temat fenomenu fantastyki w Polsce, najpopularniejszych magicznych przedmiotów pojawiających się w książkach oraz piosenek inspirowanych literaturą Terry’ego Pratchetta dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch