Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 22.07.2014

Żółwie błotne - chrońmy skarb Polesia

Polesie to kraina słynąca z pięknych lasów i licznych zbiorników wodnych. Prawdziwym skarbem tego regionu są żółwie błotne, jedyne, które żyją na wolności w naszym kraju.
ŻółwŻółwwikimedia.commons/fot.4028mdk09
Posłuchaj
  • Jak wygląda życie polskich żółwi błotnych, jak możemy je chronić? - wizyta z Poleskim Parku Narodowym (Czwórka/Co Was kręci)
Czytaj także

Polesie to idealne miejsce dla błotnych żółwi. Lasy, jeziora, zalewy i inne zbiorniki stanowią doskonałe środowisko dla tych prowadzących wodno-ziemny tryb życia zwierząt. - Mamy na Lubelszczyźnie to szczęście, że właśnie u nas znajdują się największe skupiska żółwi błotnych w Polsce - mówi Wiesław Piotrowski z Poleskiego Parku Narodowego.

Dorosłe żółwie błotne osiągają od 20 do 25 cm długości, ważą nawet 1,5 kg i żyją do ponad 100 lat. Mają dwa pancerze: górny, chroniący grzbiet, zwany karapaksem i plastron, który osłania brzuch. Na ich nogach i ogonie znajdują się także niewielkie rogowe tarczki. Mimo tych "zabezpieczeń" wiele młodych żółwi ginie w ciągu pierwszych tygodni życia. Główną przyczyną jest oczywiście działalność człowieka. - Melioracje, osuszanie terenów - wymienia Piotrowski. - To wszystko sprawia, że biotop żółwi się zmienia.

Czytaj także: Zwierzęta, które podróżują na koniec świata, by znaleźć dom <<<

Dziś żółwie to gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego stworzono dla nich Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, do którego trafiają młode osobniki w okresie jesiennym. - To zwierzęta, które najpóźniej się wykluły i były najsłabsze - opowiada ekspert. - Część z nich przez pewien czas musi przebywać w specjalnych inkubatorach.

Niestety wiele żółwi ekolodzy znajdują w wielkich miastach na terenie całego kraju. To najczęściej zwierzęta porzucone przez ludzi, którzy znudzili się nimi, bądź nie byli przygotowani na to, że żółw długo żyje, a jednocześnie nie przytula się, nie macha ogonem i nie jest "idealną zabawką dla dzieci". Dlatego, jak przyznaje Piotrowski, ważna jest edukacja. - Dzięki temu na terenach objętych naszą opieką znajdujemy niewiele porzuconych żółwi. To sporadyczne przypadki - mówi ekspert.

W "Co was kręci" Czwórka odwiedziła Poleski Park Narodowy, a także tamtejsze Centrum Edukacyjne. By dowiedzieć się więcej o żółwiach błotnych, ich życiu i ciekawostkach z nim związanych, a także o tym jak je chronić i dlaczego warto to robić, wysłuchaj nagrania audycji.

(kd. ac)