Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 05.10.2014

Badminton - dobry patent na jesień

Tych, którzy nie mają ochoty podczas jesiennej słoty uprawiać joggingu w plenerze, skusić może dyscyplina sportu, którą uprawiać można także halowo - badminton.
Naukę gry w badmintona warto zaczynać w młodym wiekuNaukę gry w badmintona warto zaczynać w młodym wiekuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jan Rudziński, trener badmintona, opowiada o tym sporcie, a także zbliżających się zawodach (Czwórka/Co was kręci)
  • Relacja z warszawskiej Akademii Badmintona (Czwórka/Co was kręci)
Czytaj także

Badmintonowego bakcyla połknęła m.in. Ola Malentowicz, na co dzień studentka architektury, która trenuje tę dyscyplinę niemal rok. - Na pierwsze zajęcia trafiłam właściwie przypadkiem, ale pokochałam ten sport od pierwszego uderzenia rakietą. Według mnie badminton wygrywa z tenisem - opowiada rozmówczyni Czwórki.

Jak przyznaje Jan Rudziński, trener badmintona, od lat zainteresowanie Polaków tą dyscypliną rośnie jesienią, gdy za oknami zaczyna się robić chłodniej. - Ludzie wolą uprawiać sporty halowe aż do kwietnia-maja, gdy temperatury rosną i czuć, że zbliżają się wakacje - przyznaje gość Czwórki.

Tymczasem badminton to bardzo wymagający sport. Liczy się w nim nie tylko technika, ale także refleks i doskonałe przygotowanie kondycyjne. - Podczas jednego meczu każdy z zawodników przebiega tak naprawę wiele kilometrów - opowiada Rudziński. - Można się solidnie zmęczyć.

Czytaj także: Jesienią nie rezygnuj z aktuwności fizycznej <<<

Jak donoszą podopieczni stołecznej Akademii Badmintona - to także najszybszy sport rakietowy. Prędkość lotki po uderzeniu może wynosić nawet 490 km/h. Dla porównania - prędkość piłki tenisowej to "tylko" 250 km/h.

By dowiedzieć się, jak trenować badmintona, jakie stosować ćwiczenia i jak poruszać ciałem, by uderzać lotkę jak najmocniej - posłuchaj nagrania z audycji "Co was kręci".

kd,tj