Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 24.03.2013

Narodowe Archiwum Cyfrowe: kopalnia wiedzy i... tajemnic

15 mln zdjęć, 30 tys. nagrań dźwiękowych i ok. 3 tys. filmów, m.in. historia saturatorów, życie polskich żołnierzy po II wojnie światowej, fotografie artystów, kompozytorów i malarzy z początku ubiegłego stulecia - to wszystko mieści się w magazynach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Podwieczorek przy mikrofonie - nagranie audycji."Podwieczorek przy mikrofonie" - nagranie audycji. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Narodowe Archiwum Cyfrowe rozpoczęło działalność w 2008 r. i znajduje się w Warszawie, ale tak naprawdę jego zbiory otwarte są dla każdego, kto ma dostęp do internetu. To ogromna baza zdjęć, dokumentów, nagrań audio i filmów. - Część zbiorów została już zdigitalizowana, między innymi 180 tys. zdjęć – opowiada Bartłomiej Kuczyński, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów.

Najstarsze zdjęcia, znajdujące się w archiwum datowane są na lata 40. XIX w. – W naszych zbiorach znajduje się także zrobiony we Florencji w 1859 r. portret Marii Widzińskiej, niedoszłej żony Fryderyka Chopina – mówi Kuczyński.

Posłuchaj, jakie tajemnice kryje Archiwum Polskiego Radia

To, co znaleźć można w archiwum, dotyczy jednak nie tylko sztuki. – To całe spektrum życia, począwszy od niezwykłych fotografii przyrody, przez sport, architekturę miast sprzed dziesiątek lat, aż po... modę – mówi Kuczyński. – W NAC-u znajduje się także ok. 2 mln fotografii m.in. z Wojskowej Agencji Fotograficznej. Wykonane zostały po wojnie i dokumentują nie tylko działania wojskowe, ale także życie żołnierzy.

Część tych zbiorów połączona jest z archiwami Polskiego Radia. – Mamy bardzo dużo nagrań, są w naszych zbiorach audycje przedwojenne – opowiada Kuczyński. – A także ogromny zbiór Radia Wolna Europa, i mnóstwo różnych piosenek.

Czytaj także: W archiwum Polskiego Radia są miliony nagrań - my udostępniamy je światu

Z każdym dniem liczba zapisanych cyfrowo plików rośnie. Każdy więc, kto ma do przygotowania prezentację na studia, kto chce odnaleźć swoich przodków, albo sprawdzić, czy w którymś mieście przed II wojną światową mieszkali jego dziadkowie bądź pradziadkowie, może zajrzeć do Archiwum i zdobyć potrzebne informacje. Z Narodowego Archiwum cyfrowego korzystają nie tylko studenci, ale także m.in. genealodzy, poszukujący informacji, czy po prostu ciekawscy. Jak ściągnąć zdjęcia, w jaki sposób można je wykorzystać? Dowiedz się więcej o Narodowym Archiwum Cyfrowym, słuchając nagrania audycji "Co was kręci" w Czwórce.

(kd)