Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 26.08.2012

Przed wojną jedna trzecia Warszawy mówiła w języku jidysz

W piątek w stolicy rozpoczął się IX Festiwal Kultury Żydowskiej. Serce wydarzenia to okolice ulicy Próżnej, Placu Grzybowskiego, warszawskiej Pragi, a także Muranowa, a jedną z atrakcji jest małe formy teatralne w Teatrze Żydowskim.
Widok z Pl. Grzybowskiego na ulicę Próżną, podczas 6. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, 2009 rokWidok z Pl. Grzybowskiego na ulicę Próżną, podczas 6. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, 2009 rok
Posłuchaj
  • Posłuchaj rozmowy o małych formach teatralnych, które będą prezentowane na Festiwalu Kultury Żydowskiej
Czytaj także

Żydowska muzyka, wielka polska premiera spektaklu w reżyserii Pawła Passiniego "Kukła. Księga Blasku", żydowska kuchnia i taniec, który wprowadzi nas w ten niezwykły czas. Obok występów zagranicznych i polskich gwiazd, w Teatrze Żydowskim zaprezentowane zostaną cieszące się co roku dużą popularnością małe formy sceniczne.
- Na tegoroczną edycję przygotowałam monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach” - opowiada Magdalena Gnatowska. - Moja bohaterka była pisarką, intelektualistą , doktorem filozofii i muzą Brunona Schulza.
Spektakl jest próbą przełożenia na scenę oryginalnych tekstów pisarki. Będzie go można obejrzeć w Klubie Mamele 31 sierpnia. Nieco wcześniej, bo 28 sierpnia wystawione zostaną "Pożegnania '68". To najnowsza sztuka Jerzego Andrzeja Masłowskiego, którą reżyseruje Rafał Sisicki.
- W sumie to prosta historia, która opowiada o pewnej rodzinie mieszkającej w Polsce - mówi gość Magdaleny Kasperowicz. - On prowadzi sklepik, ona dom, wspólnie próbują przetrwać w czasach, w których przyszło im żyć, nie wdając się w politykę, nie angażując w konflikty. I nagle dzwoni telefon, który burzy cały ich spokój.
Więcej o tych wydarzeniach dowiesz się, słuchając nagrania audycji "Kontrkultura". Zaprasza Magdalena Kasperowicz.